19.2 C
Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

Παναθηναϊκός-Περιστέρι 81-67: Με…πειστική εμφάνιση στους τελικούς! (pics+vids)

Ο Παναθηναϊκός με ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο (23-9) και με x factor τον Δημήτρη Αγραβάνη, υπερίσχυσε του Περιστερίου επικρατώντας εν τέλη με 81-67 στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Οι "πράσινοι" πέρασαν στους τελικούς της Basket League με 3-2, απέναντι σε ένα Περιστέρι, που παρόλο που βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ (-11) πάλεψε στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο και ιδίως στην τρίτη περίοδο κατέρρευσε. Αυτό διότι πέραν του Σιλβέν Φρανσίκο, δεν υπήρχε κάποιος άλλος να επωμιστεί το βάρος της επίθεσης. Για τους νικητές ,ο Δημήτρης Αγραβάνης (15 πόντους) έκανε την καλύτερή του εμφάνιση με την φανέλα του "τριφυλλιού", με τον Γκριγκόνις (16 πόντους) να είναι σταθερός σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Με τους Γκριγκόνις και Μαντζούκα να έχουν από πέντε και τέσσερις πόντους αντίστοιχα, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε μόλις στο (4') με +8. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 14-6 και 18-10, ενώ στη συνέχεια το παιχνίδι πήρε μία άγρια ομορφιά, με αρκετές δυνατές μονομαχίες εκατέρωθεν. Το Περιστέρι μείωσε ελάχιστα πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, με το σκορ μετά από δέκα λεπτά να βρίσκεται στο 23-17.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να παίζει καλά και στις δύο πλευρές του παρκέ. Αυτό σε συνδυασμό ότι μπήκε αρκετά νωρίς στο μπόνους των βολών έδωσε στους "πράσινους" το μεγαλύτερο προβάδισμα έως εκείνη τη στιγμή. Το σκορ βρισκόταν στο 36-25 στο (15') της αναμέτρησης με τον Μάριους Γκριγκόνις να έχει ήδη 13 πόντους. Η ομάδα όμως του Βασίλη Σπανούλη δεν έμεινε άπραγη. Με πρωταγωνιστή τον Σιλβέν Φρανσίσκο που είχε 3/3 τρίποντα οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεσή τους. Με ένα επιμέρους σερί 9-0 μείωσαν στο καλάθι (36-34) με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην ανάπαυλα με το "τριφύλλι" να προηγείται με βραχεία κεφαλή και το σκορ στο 41-39.

Οι ¨πράσινοι" στις αρχές της επανάληψης άλλαξαν την προσαρμογή της άμυνάς τους πάνω στον Φρανσίκσο. Με επιθετικά hedge out πάνω στα πικ εντ ρολ του Γάλλου γκάρντ. Αυτό έδωσε την απαραίτητη ώθηση στην άμυνα των γηπεδούχων οι οποίοι ξεκίνησαν με 12-0 σερί. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη βρέθηκε στο 53-39, ενώ στον αντίποδα το Περιστέρι αδυνατούσε να βρει άλλους πόλους σκοραρίσματος πέραν του Φρανσίσκο. Παράλληλα, η ενεργοπόιηση του Δημήτρη Αγραβάνη και στις δύο πλευρές του παρκέ, έδωσε στον Παναθηναϊκό και το μεγαλύτερό του προβάδισμα το +17 (64-47) με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει 64-48.

Το νερό είχε μπει ήδη στο αυλάκι για τους γηπεδούχους, οι οποίοι το μόνο που έπρεπε να κάνουν ήταν να συντηρήσουν τη διαφορά, μην χύνοντας την καρδάρα με το γάλα όπως έχουν κάνει αρκετές φορές στη φετινή σεζόν. Ιδίως όταν το Περιστέρι είναι μία επικίνδυνη ομάδα. Το τελευταίο δεκάλεπτο δεν χρίζει δάφνες ποιότητας διότι δεν παίχτηκε πολύ καλό μπάσκετ. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη συνέχισε να αντιμετωπίζει προβλήματα στον επιθετικό τομέα και ιδίως στο μακρινό, καθώς χάθηκαν αρκετά ελεύθερα σουτ. Αφού λοιπόν το Περιστέρι δεν μπόρεσε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +22 (74-52) πριν το Περιστέρι μειώσει στο τελευταίο 1:30 λεπτό στο τελικό  81-67.

ΑΝΑΠΑΝΤΕΧΟΣ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Ο Δημήτρης Αγραβάνης. Ο Έλληνας φόργουορντ έκανε με διαφορά την καλύτερή του εμφάνιση με την πράσινη φανέλα. Μάλιστα απέναντι στην πρώην ομάδα του εφέτος. Μπορεί ο Γκριγκόνις να ήταν καθοριστικός ιδίως στο πρώτο ημίχρονο, όμως η βοήθεια του Αγραβάνη ήταν πολύτιμη στο τρίτο δεκάλεπτο που "χτίστηκε" η διαφορά. Συνολικά o 28χρονος είχε 15 πόντους (7/11 σουτ) 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οι γηπεδούχοι μπορεί να μην... έθελξαν με την παρουσία τους όμως ήταν καλύτεροι σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού απέναντι στο Περιστέρι. Καθοριστκός παράγοντας ήταν το μακρινό σουτ. Οι "πράσινοι" σούταραν με 37% ενώ οι φιλοξενούμενοι με 33%. Επίσης 37 πόντους από τον πάγκο πήρε ο Παναθηναϊκός με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να μένει στους 23.