21.5 C
Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου, 2024

Παναθηναϊκός-Παρτίζαν 64-75: Μια νύχτα που δε θα ξεχάσει ποτέ κανείς (pics)

Το μεγάλο γεγονός στο Καλλιμάρμαρο, με ένα φιλικό... κάτω από τα αστέρια, θα μείνει για πάντα στις μνήμες όλων, με τον αγώνα του Παναθηναϊκού με την Παρτίζαν να περνά μάλλον σε δεύτερη μοίρα, αν και οι «πράσινοι» έδειξαν και πάλι να έχουν πράγματα στο παιχνίδι τους να βελτιώσουν, ιδιαίτερα επιθετικά, στην νίκη της σερβικής ομάδας με 75-64, σε μια νύχτα που δε θα ξεχαστεί ποτέ από κανέναν.

Οι «πράσινοι» έκαναν αρκετά νωθρό ξεκίνημα, με αποτέλεσμα η σερβική ομάδα να πάρει από την αρχή κεφάλι στο σκορ, βλέποντάς τους να «κολλάνε» στους οκτώ πόντους στην πρώτη περίοδο και αποκτώντας προβάδισμα επτά πόντων (8-15). Η συνέχεια ήταν παρόμοια, καθώς ο Παναθηναϊκός μπορεί να άρχισε να βρίσκει ρυθμό κυρίως με τις πρωτοβουλίες των Ναν και Γκραντ, όμως η Παρτίζαν είχε περισσότερες για να διατηρηθεί μπροστά (27-36).

Το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα στην τρίτη περίοδο, όπου με τον Ουάσινγκτον πρωταγωνιστή οι παίκτες του Ομπράντοβιτς έδειχναν να μένουν άνετα σε θέση οδηγού (43-57). Οι δύο τεχνικοί, με την κατάσταση να μη διαφοροποιείται ιδιαίτερα προς το τέλος, έκαναν διαχείριση και άρχισαν να δοκιμάζουν ακόμη περισσότερο σχήματα, με τον Σαμοντούροβ ακόμη να σκοράρει, χωρίς η διάθεση κυρίως του Παπαπέτρου να μπορεί να αλλάξει κάτι ως προς τον νικητή.

Δεκάλεπτα: 8-15, 27-36, 43-57, 64-75