28.5 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 97-85: Με Ναν και Μήτογλου «λύγισε» τους εξαιρετικούς «ασπρόμαυρους» (pics+vids)

Ο Παναθηναϊκός συνάντησε αντίσταση από τον ΠΑΟΚ σ' ένα θεαματικό παιχνίδι, για να επικρατήσει στο ΟΑΚΑ με 97-85, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι «πράσινοι» έπαιξαν μπροστά σε περισσότερους από 8000 οπαδούς τους οι οποίοι δημιούργησαν όμορφη ατμόσφαιρα, κάτι που δεν συνηθίζεται σε αγώνες της εγχώριας λίγκας. Το σύνολο του Εργκίν Αταμάν με δέκα νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις έχει φτάσει τους 20 βαθμούς και φιγουράρει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι για ένα ημίχρονο έπαιξαν εξαιρετικό μπάσκετ και κέρδισαν τις εντυπώσεις, όμως πλέον «έπεσαν» στο 5-5 και με 15 βαθμούς συγκατοικούν στην πέμπτη θέση της κατάταξης με το Περιστέρι και την ΑΕΚ, δίχως να έχουν εξασφαλίσει την παρουσία τους στο Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε ότι οι φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικά διαβασμένοι για τον τρόπο που θα έπαιζαν οι γηπεδούχοι. Παράλληλα είχαν πάρα πολύ καλό επιθετικό πλάνο και παρά τον αρχικό ενθουσιασμό των «πράσινων», ήταν ο «Δικέφαλος του Βορρά» εκείνος ο οποίος πήρε το προβάδισμα και στο φινάλε του εναρκτήριου κομματιού ήταν μπροστά με πέντε πόντους (17-22).

Και η δεύτερη περίοδος πάντως δεν φάνηκε να έχει μεγάλες διαφοροποιήσεις. Είναι χαρακτηριστικό ότι το σύνολο του Φώτη Τακιανού όχι μόνο άντεχε στην προσπάθεια του «τριφυλλιού» για να επιστρέψει αλλά έφτασε και τη διαφορά κοντά στους δέκα πόντους (25-33). Από το 15' και μετά πάντως ο Παναθηναϊκός βελτίωσε την άμυνά του και πλησίασε στον πόντο (35-36, 18'). Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε μάλιστα ισόπαλο 45-45, με φοβερό τρίποντο του Μπελιάουσκας στην εκπνοή.

Η απόδοση των γηπεδούχων ανέβηκε με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου και ήταν φανερή η πρόθεσή τους να πιέσουν στην άμυνα και να τρέξουν περισσότερο στον αιφνιδιασμό βρίσκοντας εύκολους πόντους. Στο 24' οι «πράσινοι» ξέφυγαν για πρώτη φορά με δέκα πόντους (60-50) και ο κόουτς Τακιανός κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ. Το «τριφύλλι» ξέφυγε ακόμα και με 16 πόντους διαφορά (66-50) και στο 30' ο φωτεινός πίνακας του ΟΑΚΑ έγραφε 74-62 και η ομάδα του Αταμάν είχε πλέον τον πρώτο λόγο για τη νίκη.

Οι Θεσσαλονικείς πάντως δεν είχαν διάθεση να αφήσουν το ματς και στο 33' μείωσαν ξανά τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (76-67), προσπαθώντας να πλησιάσουν και να αγχώσουν τον Παναθηναϊκό. Δύο τρίποντα του Άλστον έφεραν ακόμα πιο κοντά τον ΠΑΟΚ (80-74, 35'). Το μομέντουμ ήταν πλέον στην πλευρά των φιλοξενούμενων οι οποίοι μείωσαν στους τρεις (80-77), έπειτα από καλάθι και φάουλ του Φρίντρικσον. Ο Ισλανδός ήταν εντυπωσιακός και με μία βολή «έγραψε» το 82-80 στο 36'. Ένα γρήγορο σερί 5-0 όμως έφερε ξανά τους γηπεδούχους στο +7 (87-80), με κάτι λιγότερο από τέσσερα λεπτά να απομένουν. Το σερί συνεχίστηκε και στο 39' η διαφορά είχε φτάσει στους δώδεκα πόντους (92-80). Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει πλέον και η κόρνα της λήξης βρήκε νικητές τους παίκτες του Αταμάν με 97-8.

ΟΙ ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ: Ο Κέντρικ Ναν ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι ο κορυφαίος παίκτης του Παναθηναϊκού. Ο Αμερικανός γκαρντ σταμάτησε στους 21 πόντους και ήταν εκείνος ο οποίος έδωσε λύσεις στο πρώτο ημίχρονο όπου ο ΠΑΟΚ κυριαρχούσε. Καλή εμφάνιση κι από τον Ντίνο Μήτογλου με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον Κώστα Σλούκα να προσθέτει 11 πόντους και 9 ασίστ. Από την πλευρά των εξαιρετικών φιλοξενούμενων, ο Έλβαρ Φρίντρικσον ήταν σπουδαίος με 15 πόντους και 11 ασίστ, ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες τον Άλστον των 18 πόντων και τον Γκίλμορ των 14.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σ' ένα παιχνίδι στο οποίο έγινε «μάχη» για μεγάλο χρονικό διάστημα, ήταν σημαντικό για τους νικητές ότι βρήκαν δέκα περισσότερους πόντους έπειτα από λάθη των αντιπάλων τους, έχοντας 25 έναντι μόλις 15 των φιλοξενούμενων.