21.3 C
Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 87-63: Κεφάτος Μπέικον, άνετοι οι «πράσινοι» (pics+vids)

Ο Παναθηναϊκός επιβεβαίωσε τη βελτίωσή του και διέλυσε τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ με 87-63, σε αγώνα της 7ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι «πράσινοι» μετά τις δύο διαδοχικές επιτυχίες στη «διαβολοβδομάδα», συνέχισαν με νίκη και στο ελληνικό πρωτάθλημα κι έφτασαν τις πέντε διαδοχικές εντός συνόρων. Μάλιστα τη Δευτέρα 5/12 για την επόμενη «στροφή» θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ. Στον αντίποδα οι Θεσσαλονικείς υποχώρησαν στο 4-3 και ισοβαθμούν με τον Άρη στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο τίποτα δεν προμήνυε ότι το «τριφύλλι» θα έκανε... περίπατο. Κι αυτό διότι η εικόνα των φιλοξενούμενων ήταν πολύ καλή και το σκορ στο 10' ήταν 16-16.

Παρ' όλα αυτά ο Παναθηναϊκός ανέβασε αισθητά την απόδοσή του στη δεύτερη περίοδο κι έδειξε διάθεση να ξεφύγει και να «καθαρίσει» την υπόθεση. Αυτό έκανε και με επιμέρους σκορ 28-12, είχε πάρει πια προβάδισμα 16 πόντων (44-28) στην ανάπαυλα του ημιχρόνου και είχε βάλει τις βάσεις για την επικράτηση.

Είναι χαρακτηριστικό ότι μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς συνέχισε με το... γκάζι πατημένο και στην τρίτη περίοδο εκτόξευσε ακόμα περισσότερο τη διαφορά. Στο 30' μάλιστα ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 74-41 και τα πάντα είχαν κριθεί.

Όπως συμβαίνει συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις, το τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης χρησιμοποιήθηκε από τους δύο προπονητές προκειμένου να δοκιμαστούν σχήματα και πρόσωπα. Άπαντες περίμεναν την κόρνα της λήξης να ακουστεί κι όταν αυτό συνέβη, ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε νικητής με 87-63.

Ο «ΚΑΥΤΟΣ», Ο... ΔΙΠΛΟΣ ΚΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ: Ο Ντουέιν Μπέικον έπαιξε για πρώτη φορά στο ελληνικό πρωτάθλημα και ήταν εξαιρετικός, καθώς σταμάτησε στους 21 πόντους και παρέμεινε «ζεστός» μετά τη μεγάλη εμφάνιση απέναντι στη Βιλερμπάν. Double double έκανε για το «τριφύλλι» ο Αρτούρας Γκουντάιτις με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από το «ναυάγιο» των ηττημένων διασώθηκε ο Γιανίκ Φράνκε με 16 πόντους.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Όπως μαρτυρά και το σκορ, οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλους τους τομείς από τους φιλοξενούμενους και η αναμέτρηση δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική. Οι «πράσινοι» κυριάρχησαν τόσο στα ποσοστά των προσπαθειών όσο και σε τομείς όπως τα ριμπάουντ και οι ασίστ.