25.7 C
Δευτέρα, 30 Σεπτεμβρίου, 2024

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 85-86: «Ερυθρόλευκος» ο πρώτος τίτλος με… μήνυμα επιστροφής (pics)

Μια απίθανη ματσάρα από τις πολλές, που θα δούμε φέτος ανάμεσα στους δύο «αιωνίους», έδωσε τον πρώτο τίτλο της χρονιάς στον Ολυμπιακό με 86-85, κατακτώντας για ακόμη μια φορά το Super Cup στη Ρόδο και δείχνοντας στο μεγάλο του αντίπαλο, ότι είναι έτοιμος... να τα πάρει όλα πίσω.

Ο Ντόρσεϊ άρχισε από νωρίς να «πυροβολεί» και ο Ράιτ με τον Λεσόρ έδιναν «μάχες» στη ρακέτα, με τον Αμερικανό να προκαλεί πρόβλημα στην μπασκέτα με κάρφωμά του για το 6-12 στο πρώτο τετράλεπτο. Μετά τη διακοπή για την αποκατάσταση της ζημιάς, ο Παναθηναϊκός μπήκε επίσης στην εξίσωση των μακρινών σουτ, ωστόσο ο Ντόρσεϊ ήταν ασταμάτητος και με τα 4/4 τρίποντά του ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο (16-21).

Το παιχνίδι άρχισε να γίνεται ακόμη πιο δυναμικό με τα... κορμιά να πέφτουν και τον Γκραντ να κάνει τα πάντα για να κρατήσει κοντά τους «πράσινους», για να έρθουν και οι προσωπικές λύσεις του Σλούκα στο σκοράρισμα, όμως οι «ερυθρόλευκοι» έμεναν μπροστά με τον Πετρούσεφ να κερδίζει πολλές «μονομαχίες» χαμηλά (33-34 στο 17'). Ένα σερί 0-7 του Ολυμπιακού έδωσε αέρα οκτώ πόντων, για να κλείσει στο +7 το ημίχρονο για τους Πειραιώτες, αφού μπορεί ο Σλούκς να συνέχισε σε πολύ καλό εκτελεστικό ρυθμό, όμως η άμυνα του «τριφυλλιού»... πιάστηκε στον ύπνο για να διαμορφώσει το 38-45 ο Πίτερς.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά με τη σειρά του την τρίτη περίοδο, ακουμπώντας την μπάλα στον Λεσόρ και βλέποντας τον Γκραντ να συνεχίζει την τρομερή και αθόρυβη δουλειά του, με τον Αμερικανό να παίρνει έξυπνα φάουλ από τον Βεζένκοφ και να ευστοχεί σε τρεις βολές για την ισοφάριση (53-53 στο 26'). Λίγο αργότερα ήρθε και το πρώτο προσπέρασμα μετά το αρχικό 3-1 από τρίποντο του Γκριγκόνις για το 56-55, με τον Λιθουανό να αναδεικνύεται σε μορφή των «πρασίνων» με τα μακρινά του σουτ, όμως οι Βεζένκοφ και Πετρούσεφ, με τη βοήθεια της δημιουργίας του Φουρνιέ πήραν «μάχες» χαμηλά και επανέφεραν το προβάδισμα από το -5 στον Ολυμπιακό με σερί 0-6 για το 62-63.

Οι Βεζένκοφ και Πετρούσεφ συνέχισαν με ιδανικό τρόπο και στην τελευταία περίοδο, διατηρώντας σταθερά σε θέση οδηγού τον Ολυμπιακό, την ίδια στιγμή που ο Παπαπέτρου άρχισε να παίρνει επιθέσεις για τον Παναθηναϊκό κι ένα φόλοου του Λεσόρ μείωσε ξανά τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή, πριν από το τηλεοπτικό τάιμ άουτ (73-74 στο 37'). Ένα τρίποντο του Βεζένκοφ σε «σκοτωμένη» επίθεση σε εκείνο το σημείο έδωσε ψυχολογία στους «ερυθρολεύκους», με ένα ακόμη λίγο αργότερα στα 40" για το 75-84 ουσιαστικά να τελειώνει το ματς για ένα συνολικά επιμέρους 2-10, που έδωσε σαφέστατο προβάδισμα στους τυπικά φιλοξενούμενους (75-84). Ο Ναν σκόραρε αμέσως τρίποντο και ο Παναθηναϊκός προσπάθησε σε κάθε ευκαιρία να σταματήσει τον χρόνο, καταφέρνοντας να μειώσει στο τρίποντο στα 5.1" (82-85), με τον Ντόρσεϊ όμως να ευστοχεί σε 1/2 βολές και να τελειώνει το ματς για τον πρώτο τίτλο της χρονιάς, που κατέληξε στον Ολυμπιακό (85-86).

Δεκάλεπτα: 16-21, 38-45, 62-63, 85-86

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΔΩΡΟ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ: Ο Σάσα Βεζένκοφ ήρθε από το ΝΒΑ, για να οδηγηθεί στην επαναφορά του Ολυμπιακού στους τίτλους. Μπορεί ο Ντόρσεϊ να ήταν εκπληκτικός στο πρώτο ημίχρονο και ο Πετρούσεφ να έδωσε ξανά σπουδαίες λύσεις, όμως στο τέλος μίλησε η προσωπικότητα του Βεζένκοφ με 20 πόντους, 6/12 σουτ και τέσσερα ριμπάουντ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Όπως και στο ματς με το Περιστέρι, ο Ολυμπιακός υπερίσχυσε στις παραπάνω κατοχές με 7-12 επιθετικά ριμπάουντ και 11-7 λάθη, που συνολικά του έδωσαν εννέα παραπάνω μπάλες, αριθμός καθοριστικός σε ματς τέτοιων λεπτομερειών.