33.3 C
Σάββατο, 22 Ιουνίου, 2024

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 84-89: Του πήρε… τον αέρα και το προβάδισμα τίτλου! (vids+pics)

Ο Ολυμπιακός είναι εδώ, είναι παρών κι έχει το πάνω χέρι για τον τίτλο! Οι «ερυθρόλευκοι»... έκοψαν την φόρα του πρωταθλητή Ευρώπης Παναθηναϊκού, κυριαρχώντας στο ΟΑΚΑ και επικρατώντας με 89-84, «σπάζοντας» με το καλημέρα την έδρα των «πρασίνων» και αποκτώντας προβάδισμα τίτλου στους τελικούς της Basket League.

Ο Ολυμπιακός, ευστοχώντας από μακριά με συνέπεια στα πρώτα λεπτά, δημιουργούσε θετικές προϋποθέσεις για να ελέγξει το παιχνίδι (5-13 στο 6'), με τον Μιλουτίνοφ να κερδίζει τις «μάχες» χαμηλά παράλληλα και την ομάδα του να αποκτά προβάδισμα σε «διπλό» σκορ (9-18 στο 8'). Η είσοδος του Σλούκα έδωσε ανάσα στον Παναθηναϊκό, που μείωσε τη διαφορά κι ένα καλάθι του Λεσόρ από κοντά συμπλήρωσε ένα επιμέρους 8-1 για το 17-19 της πρώτης περιόδου.

Ο Μήτογλου φάνηκε να βρίσκει ρυθμό στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και οι «πράσινοι» πήραν κεφάλοι, προηγούμενοι με διαφορά τριπόντου στα πρώτα 3.5 λεπτά του (28-25). Η ενέργεια του ΜακΚίσικ και το συμπλήρωμα του Πετρούσεφ στη ρακέτα, όμως, έδωσαν τη δυνατότητα στον Μπαρτζώκα να ξαναδώσει την μπάλα στον φρέσκο Μιλουτίνοφ, με τον Γκος ταυτόχρονα να έχει βρει επίσης το χέρι του, για να πάρουν οι νταμπλούχοι Ελλάδας με επιμέρους 6-19 διψήφιο προβάδισμα (34-44 στο 19'), κλείνοντας στο +9 το ημίχρονο (37-46).

Ο Ολυμπιακός επανήλθε στο τρίτο δεκάλεπτο με την ίδια λογική, βλέποντας μια αντίπαλη άμυνα απαθή και σκοράροντας με κάθε τρόπο, για να φτάσει να προηγηθεί δύο φορές με διαφορά 14 πόντων (44-58 στο 23'). Ο Ναν έδωσε σύνθημα αντεπίθεσης για τον Παναθηναϊκό με σερί 7-0, το οποίο εξελίχθηκε σε επιμέρους 12-1 με τη συμβολή του Ερνανγκόμεθ σε χαμηλό σχήμα στη ρακέτα με τον Μήτογλου για να μειωθεί η απόσταση στο τρίποντο (56-59 στο 28'), ωστόσο η απάντηση ήρθε για τους «ερυθρολεύκους» με σερί 0-7 και τον Ουόκαπ να φωνάζει «παρών» επιθετικά, μπαίνοντας στο φινάλε με διψήφια διαφορά (56-66).

Τα δύο εύστοχα μακρινά σουτ των Ουόκαπ και Παπανικολάου στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου δημιουργούσαν συνθήκες θριάμβου για τους Πειραιώτες (57-72 στο 32'), με τον Αμερικανό ειδικά να εξελίσσεται σε επιθετικό καταλύτη και την ομάδα του στα μέσα του δεκαλέπτου να δείχνει κυρίαρχη (61-76). Ο Λεσόρ και ο Ναν προσπάθησαν να κάνουν μια ύστατη προσπάθεια αντεπίθεσης για τον Παναθηναϊκό και ο Μπαρτζώκας κάλεσε τάιμ άουτ σχεδόν στο τρίλεπτο για τη λήξη (67-77). Ο Ναν και ο Παπαπέτρου έδωσαν νέα φιλιά ζωής στο «τριφύλλι», μειώνοντας σε 74-80 στα 74" για την εκπνοή, όμως τα αλλεπάλληλα επιθετικά ριμπάουντ του Ολυμπιακού στην επόμενη επίθεση ουσιαστικά τελείωσαν το ματς, με τον ΜακΚίσικ να ευστοχεί σε βολές για το 74-82 ακριβώς στα 50". Ο Αταμάν αποβλήθηκε στο ίδιο σημείο, υπό τις οδηγίες του Σερέλη δεν υπήρχε χρόνος για αντίδραση για τους γηπεδούχους παρά μόνο να μειώσουν τη διαφορά και οι παίκτες του Μπαρτζώκα πανηγύρισαν το «μπρέικ» (84-89).

Δεκάλεπτα: 17-19, 37-46, 56-66, 84-89

ΜΕ ΗΓΕΤΗ ΘΩΜΑ: Ο Τόμας Ουόκαπ πάντοτε... προκαλείται από την αντίπαλη άμυνα να σουτάρει και, όταν ευστόχησε, η πλάστιγγα έγειρε υπέρ του Ολυμπιακού. Πέραν της δεδομένης συνεισφοράς του ανασταλτικά, είχε 15 πόντους με 2/3 τρίποντα σε 4/11 σουτ, καθώς και πέντε ασίστ χωρίς λάθος στα σχεδόν 28 λεπτά του, με τον τελευταίο του αριθμό επίσης να είναι εντυπωσιακός.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Ολυμπιακός είχε πέντε παραπάνω κατοχές (10-11 επιθετικά ριμπάουντ, 12-7 λάθη), που εκμεταλλεύτηκε στο απόλυτο με 40 πόντους στο «ζωγραφιστό» έναντι 21 του Παναθηναϊκού, ενώ αξιοποίησε κάθε δεύτερη ευκαιρία του με 21 πόντους σε αυτό τον τομέα αντί επτά των «πρασίνων».