18.4 C

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 77-71: «Σφραγίδα» Σλούκα και πλεονέκτημα! (vids+pics)

Ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός πρόσφεραν ένα παιχνίδι... rock 'n' roll στο ΟΑΚΑ, με έντονες στιγμές, ευτράπελα και τον Κώστα Σλούκα σε ρόλο ηγέτη να «καθαρίζει» στο φινάλε με πέντε σερί πόντους, που διαμόρφωσαν το τελικό 77-71 κι έβαλαν ουσιαστικά «ασφαλιστική δικλείδα» για το πλεονέκτημα έδρας των «πρασίνων» στους επερχόμενους τελικούς στην Basket League, έχοντας ρεκόρ 23-1 και παιχνίδι λιγότερο έναντι του 22-3 των «ερυθρολεύκων».

Μετά την ισορροπία στο πρώτο εξάλεπτο, που εκφράστηκε στην ισοπαλία στους ένδεκα πόντους για τις δύο ομάδες, ο εκπληκτικός Σλούκας που είχε ήδη αναλάβει δράση, έκανε τη διαφορά και ο Παναθηναϊκός άρχισε να ξεφεύγει, παίρνοντας εκτελεστικά βοήθειες και από τον Ναν, με τον Γκριγκόνις να ολοκληρώνει ιδανικά την πρώτη περίοδο με buzzer beater τρίποντο για το 23-16.

Με τον Λεσόρ να έρχεται αποφασισμένος από τον πάγκο και να προσφέρει περισσότερη δυναμική, οι «πράσινοι» κατάφεραν σε τέσσερα λεπτά στη δεύτερη περίοδο, έχοντας τον Σλούκα σε οργιώδη κατάσταση ειδικά στην οργάνωση, να προηγηθούν με διαφορά 17 πόντων και «διπλό» σκορ (34-17). Ο Ράιτ, όμως, έδειξε για ακόμη μια φορά πως μπορούσε να δυσκολέψει τον Γάλλο και ο Φαλ βρήκε ρυθμό από τις συνεργασίες με τον Γκος, καρφώνοντας εις διπλούν για την επιστροφή του Ολυμπιακού με επιμέρους 4-16, που έδειχνε πως φυσικά δε θα τα παρατούσε (38-33).

Μετά το πρώτο ενάμιση λεπτό της τρίτης περιόδου, όπου ο Παναθηναϊκός έδειχνε να ελέγχει σε απόσταση εννέα πόντων με τρίποντο του Χουάντσο (45-36), ο Ολυμπιακός άρχισε να «χτυπά» την «πράσινη» ρακέτα, παίρνοντας μαζικά δεύτερες ευκαιρίες από επιθετικά ριμπάουντ, αρχικά με τον σέντερ να λείπει για το «τριφύλλι» και ύστερα με τον Λεσόρ να δυσκολεύεται ανασταλτικά, για να βρει ρυθμό ο Κάναν από μακριά και ο Φαλ να σημειώσει από κοντά με «χουκ» το 47-48 για το προσπέρασμα, ολοκληρώνοντας επιμέρους 2-12 σε 4.5 λεπτά. Ο Χουάντσο ήταν εκείνος, που με την ενέργειά του στις δύο πλευρές του παρκέ «αφύπνισε» τους γηπεδούχους και, κυρίως, τον Λεσόρ που άρχισε να κερδίζει «μάχες» στη ρακέτα, για να προηγηθεί και πάλι η ομάδα του παίρνοντας απόσταση έξι πόντων, προτού σημειώσε από τη γραμμή των βολών το 59-55 ο Γκος.

Η τελευταία περίοδος απέκτησε «άγρια ομορφιά», με τον Γκος να «σπρώνει» επιθετικά τον Ολυμπιακό και να τον οδηγεί στην ισοφάριση, ύστερα από τεχνική ποινή στον μαινόμενο Αταμάν (59-59 στο 32'). Ο Λεσόρ άρχισε να ανεβάζει «στροφές» επιθετικά για τον Παναθηναϊκό και οι Ναν-Μήτογλου πέτυχαν σπουδαία σουτ για να πάρουν πάλι το προβάδισμα οι παίκτες του Αταμάν (68-63 στο 36'), αλλά οι Γκος-Λαρεντζάκης με τον ίδιο τρόπο απάντησαν για την ισοφάριση ένα λεπτό αργότερα (68-68). Ναν και Γκριγκόνις πέτυχαν τέσσερις σερί πόντους, που κράτησαν μπροστά τον Παναθηναϊκό, για να έρθει ο Σλούκας να σημειώσει το τρίποντο στα 36" για το 75-71, που ουσιαστικά τελείωσε το ματς, με τις βολές του λίγο μετά να σημειώνουν το τελικό 77-71.

Δεκάλεπτα: 23-16, 38-33, 59-55, 77-71

ΗΓΕΤΗΣ: Ο Κώστας Σλούκας χρειαζόταν ένα τέτοιο ματς απέναντι στον Ολυμπιακό. Ξεκίνησε «καυτός» με έξι ασίστ για μόνο ένα λάθος, κατέληξε με 10 πόντους, επτά ασίστ, δύο κλεψίματα και δύο λάθη σε σχεδόν 32 λεπτά, και πέτυχε το μεγάλο σουτ, που «καθάρισε» το ματς, κερδίζοντας δικαίως την αποθέωση στο ΟΑΚΑ και δείχνοντας ικανός να αποβάλει από πάνω του ένα «βάρος», που κρατά από το καλοκαίρι.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σε ένα ματς λεπτομερειών, τα μόλις έξι λάθη του Παναθηναϊκού έναντι των 14 του Ολυμπιακού είχαν ιδιαίτερη σημασία, με τους «ερυθρολεύκους» να έχουν μεν υπέρ τους τον τομέα των επιθετικών ριμπάουντ με 6-11, αλλά να υστερούν στους πόντους από δεύτερη ευκαιρία με 11-10 υπέρ των «πρασίνων», που αντιθέτως εκμεταλλεύτηκαν τα σφάλματα του αντιπάλου με 30-5 σε αυτό τον τομέα.