17 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 72-78: Πρόβα τίτλου στο ΟΑΚΑ! (vids+pics)

Ο Ολυμπιακός, μετά το θρίαμβο στον πρώτο τελικό, βρήκε μπροστά του έναν Παναθηναϊκό αποφασισμένο να πέσει... μαχόμενος μπροστά στον κόσμο του στο ΟΑΚΑ, ωστόσο με ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο γύρισε το ματς πιο άνετα από όσο έδειχνε η εικόνα έως την ανάπαυλα, νίκησε με 78-72 και τώρα είναι έτοιμος να σηκώσει την κούπα στο σπίτι του στον 3ο τελικό του ΣΕΦ, πανηγυρίζοντας μαζί με το κοινό του.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε θετικά πίσω από τα 6.75 μέτρα, αλλά την ίδια ώρα ο Παπαγιάννης έμοιαζε... αφυπνισμένος και σκέπασε τα καλάθια, με τους «πράσινους» να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα με 12-9 βαίνοντας στο 7ο λεπτό, ύστερα από το αρχικό 2-6. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα έπεφταν σε... ναρκοπέδιο, όταν πλησίαζαν, αλλά είχαν τις μακρινές λύσεις, ώσπου μπήκε στην «εξίσωση» ένας διαφορετικός από τα προηγούμενα ματς Νέντοβιτς, συμπληρώνοντας την πρώτη περίοδο με το καλάθι της χρονιάς (21-20).

Παίκτες σαν τον Ουάιτ και τον Έβανς, παίρνοντας σύνθημα από την αυτοπεποίθηση του Παπαπέτρου και την επιβλητική παρουσία του Παπαγιάννη, έδωσαν ακόμη περισσότερη ενέργεια και αυτό είχε ως αποτέλεσμα, όταν οι Πειραιώτες δυσκολεύονταν και στο μακρινό σουτ, να ανέβει η διαφορά σε διψήφιο νούμερο, με τον Παναθηναϊκό να κυριαρχεί στο παρκέ με παίκτες... κομάντο (38-27 στο 17'). Ο Μέικον πρόσφερε επίσης με ένα φοβερό «τετράποντο», που ανέβασε ακόμη περισσότερο το «πράσινο» ηθικό, μαζί με ένα +14 στο ημίχρονο που έμοιαζε μια πολύ καλή συγκομιδή βάσει εικόνας του αγώνα (46-32).

Ένας... άλλος Ολυμπιακός μπήκε στην τρίτη περίοδο, με τον Ντόρσεϊ να μετατρέπεται σε «βαρόμετρο» και με τα μακρινά του σουτ να δημιουργεί ψυχολογία, η οποία οδήγησε την ομάδα του σε ένα φοβερό επιμέρους 2-23, με συνέπεια όχι μόνο να γυρίσει το ματς, αλλά και να προηγηθεί με διαφορά επτά πόντων σε έξι λεπτά (48-55). Οι παίκτες του Βόβορα δεν είχαν καθαρό μυαλό και έμειναν όρθιοι χάρη σε ορισμένα... ηρωικά μακρινά σουτ του Σαντ Ρος, ελπίζοντας πως στο τελευταίο δεκάλεπτο θα άλλαζαν την κατάσταση (56-61).

Η ψυχολογία ήταν πια στα ύψη για τους φιλοξενούμενους, με τον Βεζένκοφ να συνεχίζει εκείνος να σκοράρει από μακριά και τον Σλούκα να βρίσκεται επίσης στην εξίσωση του σκοραρίσματος, για να φέρει ο Φαλ με ένα δικό του γκολ-φάουλ τη διαφορά στο +11 σε μια κυρίαρχη εικόνα του Ολυμπιακού (63-74 στο 36'). Ο Παναθηναϊκός έκανε μια τελευταία προσπάθεια να γυρίσει κυρίως με ατομικές προσπάθειες των παικτών του, με τον Παπαπέτρου να μειώνει σε 72-76 στα 42" και να κρατά την ελπίδα. Στην επόμενη επίθεση του Ολυμπιακού ο Ντόρσεϊ αστόχησε, αλλά ο Φαλ πήρε ένα επιθετικό ριμπάουντ πιο καθοριστικό... και από καλάθι, καθαρίζοντας έτσι το ματς. Ο Σλούκας, έτσι, με δυο βολές διαμόρφωσε το τελικό 72-78.

Δεκάλεπτα: 21-20, 46-32, 56-61, 72-78

ΤΟ... ΑΛΛΟ ΒΑΡΟΜΕΤΡΟ: Ο Κώστας Σλούκας (20 π., 4 ασ.) και ο Σάσα Βεζένκοφ (19 π., 4 ρ.) ήταν εξαιρετικοί για τον Ολυμπιακό, αλλά ο Τάιλερ Ντόρσεϊ στην πραγματικότητα γύρισε το ματς, με τα δικά του σουτ να κάνουν τη διαφορά και να οδηγούν τους «ερυθρολεύκους» στην ανατροπή, σημειώνοντας 17 πόντους με 4/7 τρίποντα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Όταν έχεις στο ΟΑΚΑ 14/30 στα τρίποντα, σχεδόν τα μισά δηλαδή, με τον Παναθηναϊκό αντίστοιχα να είναι άστοχος με 6/27 σουτ στον ίδιο τομέα με 22% ποσοστό, τότε αυξάνεις κατακόρυφα τις πιθανότητές σου ακόμη και σε μια σκληρή έδρα. Τα μόλις έξι φάουλ, δε, του Ολυμπιακού ήταν πολύ χαρακτηριστικά.