17.6 C
Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 67-65: “Ξόρκι” Πονίτκα και νέα αρχή!

Ο Παναθηναϊκός αυτή τη φορά δεν έχυσε την καρδάρα με το γάλα. Στο ΟΑΚΑ με πολύ κόσμο και παλμό το πίστεψε και το κατάφερε, να... ξορκίσει το σερί 14 ηττών από τον Ολυμπιακό, να πανηγυρίσει το 67-65 με λυτρωτή τον Πονίτκα που πέτυχε το νικητήριο τρίποντο, και να φέρει στο 1-1 και στα ίσια τη σειρά των τελικών. Αποδεκατισμένος τελείωσε το ματς ο Ολυμπιακός, που πήγε στο ΟΑΚΑ χωρίς τον Σλούκα και έχασε Ουόκαπ με αποβολή και Βεζένκοφ με τραυματισμό!

Ο Παναθηναϊκός μπήκες στο ματς και... δάγκωνε, πράγμα όχι δύσκολο απέναντι σε έναν υπνωτισμένο Ολυμπιακό. Ο Πονίτκα "εξαφάνισε" τον Βεζένκοφ, η οργάνωση του Ολυμπιακού ήταν τραγική και χάριζε μπάλες, ο Παναθηναϊκός πίεζε παντού και έκλεβε μπάλες, ο Λι έδωσε επιθετική ορμή και το πρώτο δεκάλεπτο έγινε παράσταση για ένα ρόλο.

Μόλις στο 4' η διαφορά πήρε διψήφια τιμή, 15-4 και παρότι ο Ολυμπιακός έδειξε κάποια σημάδια ανασύνταξης και πλησίασε στο 17-3, το φινάλε ήταν σαρωτικό για τον Παναθηναϊκό που έκλεισε την περίοδο στο +12, 25-13.

Ο Ολυμπιακός γύρισε γρήγορα το διακόπτη και έγινε... Ολυμπιακός. Με τον Ουόκαπ "μαέστρο" σε όλα, οργάνωση και σκορ, αλλά κυρίως ανεβάζοντας την πίεση στην άμυνά του, έκανε 12-0 σε 2'30'' (!), έφερε το ματς στο 25-25 και ισορρόπησε απόλυτα. Προσπέρασε με 29-27 στο 15', πήγε και στα αποδυτήρια με ένα προβάδισμα μικρό μεν, 37-35, πολύτιμο δε σε σχέση με το πώς άρχισε το ματς.

Αποβολή Ουόκαπ, απώλεια Βεζένκοφ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με... την αποβολή του Ουόκαπ. Ο διαιτητής Τηγάνης έκρινε ότι υπήρχε φλόπινγκ σε ένα "τζαρτζάρισμα" με τον Παπαπέτρου και χρέωσε τεχνική ποινή, όμως ο ελληνοποιημένος γκαρντ είχε χρεωθεί κι ένα αντιαθλητικό στο πρώτο ημίχρονο και έφυγε για τα αποδυτήρια! Ο Ολυμπιακός πλέον είχε μείνει στα γκαρντ με Λούντζη, Λαρεντζάκη και... τέλος.

Ο Ολυμπιακός στην... αναμπουμπούλα βρήκε λύσεις για το 33-40, αλλά ο Παναθηναϊκός με σαφή στόχευση πια να πιέσει την ελλιπή περιφέρεια, έκλεψε μπάλες, βρήκε εύκολα καλάθια και με σερί 13-4 πέρασε με 46-44 στο 25'. Λίγο μετά, ο Ολυμπιακός είχε κι άλλη απώλεια. Ο Σάσα Βεζένκοφ σε μια διεκδίκηση με τον Μποχωρίδη κέρδισε μεν φάουλ, έπεσε δε άσχημα και πιάνοντας πίσω από το γόνατό του έφυγε αμέσως υποβασταζόμενος για τα αποδυτήρια.

Το δεκάλεπτο έληξε με τον Παναθηναϊκό μπροστά με βραχεία κεφαλή, 51-50 και τον Ολυμπιακό να αναζητά... παίκτες για να τελειώσει το ματς.

Mε άμυνες χώρου και μεγάλες επιθέσεις, ο Ολυμπιακός έδειξε να έχει καθαρό μυαλό και αντοχές και στο 33' ήταν στο 54-59. Πλέον το ματς είχε γίνει... κλεφτοπόλεμος και ήταν φανερό ότι θα πάει σε μια φάση, ένα σουτ, στην τύχη ίσως.

Από το 64-60 του Παναθηναϊκού, με πέντε πόντους του Παπανικολαόυ ο Ολυμπιακός πήγε στο 64-65 στο 38'40''. Στα 17'' ο Πονίτκα πήρε το κρίσιμο σουτ και το έβαλε για τρεις, 67-65 και τάιμ άουτ. Ο ΜακΚίσικ πήρε το "ερυθρόλευκο" τρίποντο για να πάρει το ματς, αλλά ήταν άστοχος.

ΤΑ ΠΑΝΤΑ: Ηταν παντού, όπως συνήθως στο παρκέ, έκανε ένα σωρό δουλειά, αλλά σήμερα ο Ματέους Πονίτκα αποφάσισε να μη μείνει στα... αθόρυβα. Πήρε το σουτ της νίκης, το έβαλε και δημιούργησε νέα δεδομένα στους τελικούς των πλέι οφ.

ΒΙΟΝΙΚΟΣ: Δύσκολα έρχεται στο μυαλό ματς στο σύγχρονο μπάσκετ και ειδικά τελικός πλέι οφ, ντέρμπι, με παίκτη να έχει 40 λεπτά! Ο Κώστας Παπανικολάου το έκανε, έστω και εξ ανάγκης και λίγο έλειψε να γίνει και ο ήρωας του Ολυμπιακού, αλλά ο Πονίτκα του... έκλεψε τη δόξα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Ολυμπιακός έκανε πολλά λάθη και πριν... αποδεκατιστεί. Τελείωσε το ματς με 15, μεγάλος αριθμός για τόσο κλειστό ματς και σίγουρα στοίχισε.