21.2 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 62-68: Του πήρε τον αέρα, έβαλε «δικλείδα» τίτλου! (vids+pics)

Ο Ολυμπιακός είναι ο κυρίαρχος σε Ελλάδα και Ευρώπη φέτος και το απέδειξε άλλη μια φορά στο ΟΑΚΑ! Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτερη σε άλλο ένα ματς λεπτομερειών με τον Παναθηναϊκό, πήρε το «διπλό» με 68-62 και συνέχισε το σερί του μετά την ήττα στο ΣΕΦ, ανεβαίνοντας στο 18-1 και αφήνοντας τους «πράσινους» στο 17-2, δείχνοντας πως δεν προτίθενται να μείνουν μόνο στο Κύπελλο, αλλά και ότι θα είναι εκείνοι, που θα σηκώσουν και την κούπα του πρωταθλητή.

Οι δύο ομάδες έβγαλαν εξαρχής ενέργεια, θέληση και αποφασιστικότητα, με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να δημιουργήσει προϋποθέσεις για μακρινά σουτ και, έτσι, να έχει το προβάδισμα στο πρώτο, τηλεοπτικό, τάιμ άουτ βασιζόμενος σε αρκετές πρωτοβουλίες του Νέντοβιτς (11-7). Το δίδυμο των Ουόκαπ και Σλούκα απέδωσε αρκετά καλύτερα για τον Ολυμπιακό στην περιφέρεια, κάτι που φάνηκε με ένα επιμέρους 2-8, που έδωσε το προβάδισμα χάρη σε τρίποντο του ηγέτη των «ερυθρολεύκων» (13-15).

Ο Μέικον το πήρε πάνω του στην αρχή της δεύτερης περιόδου, είτε εκτελώντας είτε μοιράζοντας, δημιουργώντας έτσι ένα καλό μομέντουμ των «πρασίνων», που αφενός τελείωσαν φάσεις κοντά με Παπαγιάννη και Έβανς, αφετέρου έβαλαν στο παιχνίδι και τον Παπαπέτρου, που με δύο δικά του τρίποντα έφερε τη διαφορά στο +6 (30-24 στο 17'). Όταν μπήκε, όμως, ο παράγοντας του ΜακΚίσικ δίπλα στον Σλούκα, το σκηνικό άλλαξε ξανά και το φινάλε του ημιχρόνου υπήρξε καλύτερο για τον Ολυμπιακό, ο οποίος χάρη σε αυτές τις προσπάθειες ισοσκέλισε τις χαμένες του κατοχές από αμυντικά ριμπάουντ, φέρνοντας απόλυτη ισορροπία στο ημίχρονο (34-34).

Μπορεί ο Ολυμπιακός να έκανε πολύ καλή δουλειά απέναντι στον Νέντοβιτς, αλλά ο Σαντ Ρος με την ενέργειά του έδινε το τόνο για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος κυρίως χάρη στον Κουβανό έφτασε εκ νέου στο +6 (45-39 στο 25'), χωρίς όμως να χαρεί πολύ, αφού σε λίγα δευτερόλεπτα με περισσότερες λύσεις στο ανοικτό γήπεδο, οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με σερί 0-8, που έδωσε σε εκείνους το προβάδισμα με το μυαλό του Ουόκαπ και την αλτικότητα του ΜακΚίσικ (45-47 στο 27'). Η άμυνα των παικτών του Μπαρτζώκα δεν άφησε πολλά περιθώρια, αλλά ένα σουτ του Παπαγιάννη στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου για το 50-52 έμοιαζε ικανό να δώσει αυτοπεποίθηση στους γηπεδούχους.

Με τον Νέντοβιτς αποφασισμένο να οδηγήσει, ο Παναθηναϊκός πήρε ξανά το προβάδισμα χάρη σε δικό του τρίποντο για το 57-56 στο 34ο λεπτό, αλλά στην ενέργεια του ΜακΚίσικ υπήρχε ξανά η απάντηση των φιλοξενούμενων, που εκμεταλλεύτηκαν τη μετέπειτα επιθετική καθίζηση, όπου ανάγκασαν τους φιλοξενούμενους και το δικό τους +6 με ένα φόλοου του Βεζένκοφ έμοιαζε στο δίλεπτο πιο στιβαρό, αναγκάζοντας σε τάιμ άουτ τον Πρίφτη (60-66). Αυτό αποδείχθηκε, αφού το «τριφύλλι» δε βρήκε ουσιαστικά καμία λύση επιθετικά και το κάρφωμα του Παπαγιάννη στο τέλος απλώς έγραψε το τελικό 62-68.

Δεκάλεπτα: 13-15, 34-34, 50-52, 62-68

Ο ΕΦΙΑΛΤΗΣ: Ο Σακίελ ΜακΚίσικ ήταν ξανά ο ρυθμιστικός παράγοντας ενός ντέρμπι. Ο Παναθηναϊκός δεν μπορεί με τίποτα να σταματήσει τον Αμερικανό και για ακόμη μια φορά ένα ματς για τον Ολυμπιακό κρίνεται στην ενέργειά του, συνεισφέροντας με 18 πόντους και πέντε ασίστ σε άλλη μια μεγάλη εμφάνισή του στο ΟΑΚΑ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Παναθηναϊκός μπορεί να είχε τέσσερις παραπάνω κατοχές από ισάριθμα λιγότερα λάθη (10-14), αλλά στο σκορ είχε μεγάλη δυσκολία έναντι του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» σκόραραν ελάχιστα πιο αξιόπιστα με 23/57 σουτ εντός παιδιάς και ποσοστό 40% έναντι 25/66 και 37% για τον Παναθηναϊκό, ενώ σπουδαίοι ήταν οι 33 πόντοι του από τον πάγκο έναντι 11 του αντιπάλου του.