21.3 C
Σάββατο, 25 Μαΐου, 2024

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 35-63 (διακ.): Θρυλικό νταμπλ του… άδειασε το σπίτι (vids)

Ο Ολυμπιακός πανηγυρίζει την κατάκτηση του δεύτερου συνεχόμενου νταμπλ του με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο και αφού του χρειάστηκαν... 28 λεπτά στον τελευταίο αγώνα!. Οι "ερυθρόλευκοι" ήταν σαρωτικοί μέσα στο ΟΑΚΑ, γέμισαν τα καλάθια του Παναθηναϊκού και... άδειασαν τις εξέδρες όπως διέταξαν οι διαιτητές για να μη διακοπεί οριστικά, αλλά τελικά άλλαξαν γνώμη και το διέκοψαν με το σκορ στο 35-63 το οποίο πιθανότατα θα είναι και αυτό που θα γραφτεί στην ιστορία ως τελικό. Εκαναν έτσι το 3-1 στους τελικούς και κατέκτησαν έναν τίτλο που δικαιούνται απόλυτα. Ο λόγος της αλλαγής της αρχικής απόφασης των διαιτητών ήταν ότι δεν κρίθηκε ότι υπήρξαν ασφαλείς συνθήκες και μετά την εκκένωση, που έγινε εν μέσω σοβαρών επεισοδίων!

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο πρώτο δεκάλεπτο κυρίως χάρη στην ευστοχία του. Αρχισε με δύο επιθέσεις μέσα στη ρακέτα, αλλά όταν έκλεισε ο Παναθηναϊκός εκεί, εκτέλεσε σωστά από το τρίποντο, είχε 4/6 με τα εύστοχα μαζεμένα να τον φέρνουν στο 9-18 στο 6', πήγε και στο +11, 9-20 και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 15-24.

Ο Ολυμπιακός αφού είχε πατήσει από νωρίς γερά, άρχισε να ξεδιπλώνει την αμφίπλευρη κυριαρχία του, συνδυάζοντας τη μεστή επιθετική του εμφάνιση και τη συνεχιζόμενη μεγάλη ευστοχία του, με ασφυκτική άμυνα έχοντας κόψει κυρίως τις διεισδύσεις του αντιπάλου. Ο έτσι κι αλλιώς προβληματικός φέτος Παναθηναϊκός... έχασε το αντίπαλο καλάθι , ο Ολυμπιακός κυριαρχούσε και στα ριμπάουντ, αύξανε με μαθηματική ακρίβεια τη διαφορά και το 26-48 του ημιχρόνου δεν άφηνε περιθώρια αμφισβήτησης των όσων είχαν εκτυλιχθεί στο παρκέ.

Το λογικό ερώτημα μπαίνοντας στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πώς θα αντιδράσει ο Παναθηναϊκός. Η απάντηση ήταν... ισοπεδωτική από τον Ολυμπιακό. Συνέχισε να "πνίγει" τον αντίπαλο, συνέχισε να σουτάρει εντυπωσιακά, πήγε στο +32, 31-63 στο 25' και λίγο αργότερα με το σκορ στο 35-63 οι διαιτητές διέκοψαν προσωρινά το ματς, αφού η ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ είχε γίνει αποπνικτική.