17.1 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Παναθηναϊκός – Μπεσίκτας 62-71: “Μπλόκο” από τη Μπεσίκτας για τις “πράσινες”

Δεν… τρίτωσε το καλό για τον Παναθηναϊκό! Οι «πράσινες», στον πρώτο αγώνα που έδωσαν στην Ελλάδα, δεν κατάφεραν να δείξουν το καλό τους εαυτό και γνώρισαν την ήττα από τη Μπεσίκτας στο κλειστό του Χολαργού με 62-71, για την 3η αγωνιστική του Eurocup Γυναικών.

Ουσιαστικά τα πάντα κρίθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν η τούρκικη ομάδα κατάφερε να «χτίσει» μία διψήφια διαφορά και με επιμέρους 10-18 κατάφερε να τη διατηρήσει μέχρι το τέλος, παρά την αντεπίθεση του Τριφυλλιού στην τελευταία περίοδο

Η Τζάσμιν Τζόουνς με double double  22π, αλλά μέτρια ποσοστά (6/14 διπ., 10/10 βολές), ήταν η πρώτη σκόρερ των «πρασίνων», έχοντας και 14 ριμπάουντ ενώ και οι Σταμολάμπρου προσπάθησε με τους 13 πόντους και Παυλοπούλου με 12π, ενώ ήταν χαρακτηριστικό πως η πλειονότητα των παικτριών της Ελένης Καπογιάννη ήταν σε κακή μέρα. Από τις φιλοξενούμενες η Έβανς με 26π.,  Νόγκιτς με 14π. και Λι με 11 (4/5 διπ.) έδωσαν το σύνθημα για το διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 34-38, 44-56, 62-71