17.5 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Παναθηναϊκός-Μπασκόνια 98-83: Πράσινη κυριαρχία(vids)

Ο Παναθηναϊκός(2-5) πραγματοποίησε την καλύτερη του φετινή εμφάνιση και επικράτησε εντός έδρας της Μπασκόνια(4-3) στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Οι πράσινοι παρουσίασαν αμυντική συνέπεια ενώ στην επίθεση κυκλοφόρησαν ποιοτικά τη μπάλα μένοντας μακριά από μεγάλα κενά διαστήματα. Σημαντική συνεισφορά από Ουόλτερς(9π,4ριμπ,7ασίστ) Ουίλιαμς(16π,4ριμπ) και Μπέικον(16π,4ριμπ,3ασίστ). Νταμπλ νταμπλ ο Παπαγιάννης(11π,11ριμπ).

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα:

Για ακόμα μια φορά ο Παναθηναϊκός μπήκε νωθρά στα πρώτα λεπτά(6-12, 4'), κατάφερε όμως σύντομα να βελτιώσει την αγωνιστική του εικόνα, και με 11-0 σερί πήρε τα ηνία της αναμέτρησης. Οι πράσινοι πίεσαν εξαιρετικά πάνω στη μπάλα, υποχρέωσαν τους Βάσκους σε λάθη και βγάζοντας μεγάλη ενέργεια στο παρκέ, έδειχναν να ελέγχουν την κατάσταση, κλείνοντας την περίοδο στο +4(22-18).

Στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία της ομάδας του Ράντονιτς και χτυπώντας στο αγαπημένο τους ανοιχτό γήπεδο πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ(25-27,13'). Η επίθεση του Παναθηναϊκού έγινε πιο στατική και αμφότεροι οι δύο μονομάχοι δυσκολευόντουσαν να βρουν λύσεις στο μισό γήπεδο. Με όμορφο αριστερό lay-up ο Χένρι έγραψε το 38-43 του ημιχρόνου. Ουίλιαμς και Μπέικον με 11 πόντους έκαστος, ήταν οι κορυφαίοι του τριφυλλιού στο διάστημα αυτό κάνοντας τη διαφορά κυρίως με τα αθλητικά τους προσόντα.

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν φουριόζοι από την ανάπαυλα,  βρήκαν ρυθμό από την εξαιρετική τους άμυνα, Πονίτκα και Μπέικον συνδέθηκαν από την περίμετρο, ενώ η Μπασκόνια βασιζόταν αποκλειστικά σε προσωπικές ενέργειες του Χάουαρντ(53-50,26'). Ο Λι συνέχισε τον χορό των εύστοχων τριπόντων και λίγο αργότερα πήγε μέχρι μέσα για το 58-52. Λίγο νωρίτερα ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης υποχρέωσε τον Χάουαρντ στο 4ο προσωπικό του φάουλ, γεγονός κλειδί για την εξέλιξη του παιχνιδιού. Σε συνδυασμό με τα τρία του Τόμσον και τις κακές επιλογές του Χένρι, η ομάδα του Χοάν Πεναρόγια δεν αντλούσε αυτά που συνηθίζει από την περιφέρεια της και αν ο Παναθηναϊκός δεν έπαιρνε χωρίς λόγο τραβηγμένες επιθέσεις στο τελευταίο δίλεπτο, θα είχε μεγαλύτερη διαφορά από το +8, με το οποίο ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο.

Οι πράσινοι κυριάρχησαν πλήρως στο τέταρτο δεκάλεπτο, βρήκαν σκορ τόσο κοντά όσο και μακριά από το καλάθι παίζοντας ομαδικό μπάσκετ και με αυτό τον τρόπο δεν έδωσαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Βάσκους.

Τα δεκάλεπτα: 22-18,38-43,67-59,90-81