14.8 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Παναθηναϊκός-Μπαρτσελόνα 89-81: «Πάρτι» τετράδας στο ΟΑΚΑ (pics, vids)

Ο Παναθηναϊκός ήταν απίστευτος στο 2ο ημίχρονο και γυρνώντας απ' το -12 του ημιχρόνου και το -16 του 15' επικράτησε με 89-81 της Μπαρτσελόνα, ένα αποτέλεσμα το οποίο φέρνει το «τριφύλλι» από πάνω προσωρινά στις ισοβαθμίες με τους «μπλαουγκράνα», αφού όλα κρίνονται πια στην αναλογία επίθεσης-άμυνας. Στο 20-11 και τη 2η έφτασαν πλέον οι «πράσινοι», ίδιο ρεκόρ με αυτό που έχουν πια και οι Καταλανοί.

Ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε καλά στον αγώνα, αφού παρουσιαζόταν πολύ νευρικός στο παιχνίδι του και «άτσαλος» στα τελειώματα των φάσεων. Η Μπαρτσελόνα πήρε το προβάδισμα με τρεις πόντους στο 2:43’ (3-6), με τον κόουτς Αταμάν να έχει περάσει λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα τον Κώστα Σλούκα στο παρκέ, πάρα πολύ πρόωρα στο ματς. Μπορεί ο Παναθηναϊκός να έβρισκε ευκολότερα καλάθια έπειτα απ’ το 3-6, όμως όλα ήταν από ατομικές ενέργειες, με την πρώτη του ασίστ (είχε 4 η Μπαρτσελόνα) να έρχεται στο 5:30 όπου ο Λεσόρ «έγραψε» το πρώτο «πράσινο» προσπέρασμα (11-10) από πάσα του Ναν. Η μεγάλη ζημιά για το «τριφύλλι» ήταν το αμυντικό ριμπάουντ, αφού οι «μπλαουγκράνα» ανανέωναν συνεχώς επιθέσεις, φτάνοντας στο +8 μετά από κάρφωμα του Κάλινιτς στον αιφνιδιασμό (11-19 στο 7:30’) κι ενώ λίγο νωρίτερα ο Βέσελι είχε σκοράρει το πρώτο του τρίποντο στη σεζόν! Ο Παναθηναϊκός έκτοτε άρχισε να βρίσκει με μεγαλύτερη ευκολία πόντους, αφού μπόρεσε να «διαβάσει» καλύτερα τις καταστάσεις που έδινε στην άμυνά της η ισπανική ομάδα και κάπως έτσι, με τον Ναν να είναι «καυτός» (9 πόντοι, 4/5 σουτ, αλλά 2 λάθη) το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 20-23.

Η ενέργεια του Παναθηναϊκού δεν εμφανίστηκε και στη 2η περίοδο, με αποτέλεσμα η Μπαρτσελόνα να «εκτοξεύσει» τη διαφορά στους 16 πόντους στο 15’ (24-40), έχοντας βρει για τα καλά ρυθμό στην επίθεση μέσω της σκληρής της άμυνας. Όλα αυτά, με τους «πράσινους» να έχουν κολλήσει στους 24 απ’ το 11:19’ και τους Καταλανούς να «τρέχουν» σερί 17-0 μέσα στο επόμενο τετράλεπτο, αφού πλέον η άμυνα των γηπεδούχων ήταν εντελώς ευάλωτη. Η ελληνική ομάδα άρχισε να βρίσκει πόντους με βολές του Μήτογλου, μειώνοντας σε 29-40, με τη Μπαρτσελόνα και πάλι όμως να έχει την «απάντηση» και να ανεβάζει τη διαφορά ξανά στο +15 (29-44). Παρ’ όλα αυτά, το «τριφύλλι» έκανε ένα καλό τελευταίο δίλεπτο αμυντικά και βρήκε σκορ με τον Γκραντ (έπειτα από δικό του κλέψιμο) στην εκπνοή για το 34-46 του ημιχρόνου. Μεγάλο πρόβλημα για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν η αστοχία πίσω απ’ τα 6μ75 (1/8, 13%), με πολλά απ’ τα σουτ αυτά να είναι ελεύθερα, ενώ η αναλογία ασίστ-λαθών είναι συντριπτικά υπέρ των φιλοξενούμενων (6-10 έναντι 14-7).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε να λειτουργεί λίγο καλύτερα αμυντικά και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά μετά από αρκετή ώρα σε μονοψήφιο αριθμό (44-50), παίζοντας πια σε γρηγορότερους ρυθμούς επιθετικά. Η έξοδος του Ναν απ’ το παρκέ λόγω των 3 φάουλ του ήταν το σημείο-κλειδί του αγώνα, αφού με αυτήν το «τριφύλλι» άρχισε να παίζει πιο σωστά στην επίθεση, με περισσότερη κίνηση, περισσότερες πάσες και λιγότερη ντρίμπλα κι έτσι, με την άμυνά του πλέον να είναι σταθερά εξαιρετική, το δεύτερο «πράσινο» προσπέρασμα ήρθε με γκολ-φάουλ του Γκριγκόνις (56-55). Οι «μπλαουγκράνα» βρήκαν ελεύθερο τρίποντο με τον Αμπρίνες έπειτα από επιθετικό ριμπάουντ για το 58-61, όμως το κάρφωμα του Λεσόρ στην επόμενη επίθεση διαμόρφωσε το 60-61 της 3ης περιόδου.

Με τον Αμπρίνες να γίνεται παράγοντας στο παιχνίδι, οι Ίβηρες πήραν προβάδισμα 4 πόντων με το ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου (60-64), όμως η επιστροφή του Ναν ήταν αυτή που έστειλε την ελληνική ομάδα στο +5 (73-68) με 6:15’ ν’ απομένουν, ενώ λίγο αργότερο ο Μήτογλου έκανε το 76-70. Παρά το τρίποντο «ανάσας» του Πάρκερ αμέσως μετά, ο Παναθηναϊκός δεν έχασε το μυαλό του και ανέβασε ακόμη περισσότερο την απόστασή του απ’ τους Καταλανούς με εντυπωσιακό κάρφωμα του Ναν (81-73), με λιγότερο από 4’ να απομένουν. Ο Παναθηναϊκός έφτασε και στο +11, με τη διαφορά να πέφτει στους 8 στα τελευταία δευτερόλεπτα μετά από βολές του Λαπροβίτολα (89-81), όσους είχε χάσει και στη Βαρκελώνη. Το τελευταίο σουτ του Ναν δε βρήκε στόχο, όμως οι γηπεδούχοι μόνο με χαμόγελα μπορούν να φύγουν, καθώς στη μεταξύ τους ισοβαθμία το πλεονέκτημα αυτήν τη στιγμή ανήκει στον Παναθηναϊκό μιας και έχει καλύτερη αναλογία επίθεσης-άμυνας.

Ο ΗΓΕΤΗΣ: Ο Κώστας Σλούκας ήρθε με... φόρα απ' το Βελιγράδι και πραγματοποίησε άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση. Ο Έλληνας γκαρντ μέτρησε 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη και +25 στην αξιολόγηση, παίρνοντας όσα σουτ χρειαζόταν (4/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές) και χωρίς να... παρατραβάει καταστάσεις!

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Παναθηναϊκός στο 1ο ημίχρονο δεν ήταν καλός στην αναλογία ασίστ-λαθών, ωστόσο το 6-10 του πρώτου μισού έγινε 18-14 στο 2ο ημίχρονο (12-4), ενώ η Μπαρτσελόνα απ’ το 14-7 πήγε στο 23-15 (9-8).