20 C
Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

Παναθηναϊκός-Μπάγερν 86-76: «Περίπατος» με εντυπωσιακό Παπαγιάννη (pics+vids)

Ο Παναθηναϊκός νίκησε άνετα την Μπάγερν Μονάχου με 86-76, στη μεταξύ τους αναμέτρηση για την 31η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν μετά από καιρό μία πολύ καλή εμφάνιση και με «όπλα» τους τον πλουραλισμό στην επίθεση και την εξαιρετική τους άμυνα μετά το πρώτο δεκάλεπτο, έφτασαν στην ενδέκατη νίκη τους σε 31 παιχνίδια κι «έπιασαν» στη 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα τους Βαυαρούς.

Το πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης ήταν εκείνο στο οποίο οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν για ένα πεντάλεπτο και προηγήθηκαν στο φινάλε του με 27-21, εκμεταλλευόμενοι δύο πράγματα. Πρώτα απ' όλα την κακή αμυντική συμπεριφορά της ελληνικής ομάδας και στη συνέχεια την εξαιρετική τους ευστοχία.

Η κατάσταση άλλαξε άρδην στη δεύτερη περίοδο, με την ομάδα του κόουτς Σερέλη να βελτιώνεται αισθητά στην άμυνα και να προσπερνάει, «χτίζοντας» παράλληλα ακόμα και διψήφιες διαφορές. Το μομέντουμ ήταν στην πλευρά του «τριφυλλιού» και πήγε προηγούμενο στα αποδυτήρια με 48-43, έχοντας βρει επιθετικές λύσεις και παράλληλα «σφίγγοντας» στα μετόπισθεν.

Παρά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός συνέχισε με το πόδι στο... γκάζι και στο τρίτο δεκάλεπτο και φάνηκε να «καθαρίζει» την αναμέτρηση. Είναι χαρακτηριστικό ότι το «πάρτι» και στις δύο πλευρές συνεχιζόταν και στο 30' ο φωτεινός πίνακας του ΟΑΚΑ έγραφε 71-54 κι έμοιαζαν όλα να έχουν κριθεί.

Ωστόσο όπως συνηθίζουν φέτος οι «πράσινοι», στην τελευταία περίοδο κατέρρευσαν και και οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ευκαιρία μ' ένα σερί 10-0 να πλησιάσουν 74-67 και να δώσουν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι στο 35'. Η ελληνική ομάδα δεν έδωσε δικαιώματα όμως κι έφτασε εύκολα στη νίκη με 86-76.

Ο «ΠΥΡΓΟΣ» ΚΑΙ Ο... ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ: Ο ανεβασμένος Γιώργος Παπαγιάννης απέδειξε ότι διανύει περίοδο φόρμας και ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού σκόραρε 24 πόντους και μάζεψε 11 ριμπάουντ σ' ένα εντυπωσιακό double double. Εντυπωσιακή η εμφάνιση και του Πάρις Λι με 10 πόντους και 11 ασίστ, στην καλύτερή του βραδιά οργανωτικά και στο πρώτο του double double. Σημαντικό για τους «πράσινους» ότι σκόραραν οι έντεκα παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν. Για τους ηττημένους ο Ομπστ πέτυχε 12 πόντους.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Για ακόμα ένα παιχνίδι ο Παναθηναϊκός είχε σοβαρό πρόβλημα στα ριμπάουντ, χάνοντας τη «μάχη» της ρακέτας, όμως ήταν εξαιρετικός στα τρίποντα με 13/23 και στην αναλογία των ασίστ/λαθών, μοιράζοντας 21 τελικές πάσες για 12 λάθη.