18.3 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Παναθηναϊκός-Μονακό 80-83: Το πάλεψε, όμως τον πλήγωσε ο… “πρώην” στο τέλος ! (pics,vids)

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε μία ψυχωμένη εμφάνιση, επέστρεψε από το -18 του πρώτου δεκαλέπτου, όμως ο Μάικ Τζέιμς σημείωσε τους 11 από τους τελευταίους 15 πόντους της Μονακό και έτσι οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με το διπλό από το ΟΑΚΑ, με 80-83. Ο Ντέρικ Ουίλιαμς έκανε πράγματα και θαύματα, ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 28 πόντους (4/6 τριπ.) σημειώνοντας 18 πόντους στην τρίτη περίοδο, με 16 εξ αυτών συνεχόμενους. Οι "πράσινοι" πληγώθηκαν από τα ριμπάουντ, καθώς οι Μονεγάσκοι ανανέωσαν δώδεκα επιθέσεις, γεγονός που στοίχισε στο τέλος. Ο Τζέιμς είχε 27 πόντους με 9/16 εντός πεδιάς. Πλέον η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς έπεσε στο 1-3, ενώ η Μονακό ανέβηκε στο 3-1.

Μετά το αρχικό δυνατό ξεκίνημα, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 9-6, καθώς πέρασε τη μπάλα μέσα στο "ζωγραφιστό". Όμως κάπου εκεί σαν να έπεσε ο "γενικός" για το υπόλοιπο της πρώτης περιόδου. Η Μονακό έβγαζε άμυνες και έτρεχε γρήγορα στον αιφνιδιασμό με τα πολύ αθλητικά γκαρντ που διαθέτει. Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επιμέρους σερί 21-2, με αποτέλεσμα να κλείσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με +16, 29-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς προσπάθησαν να διορθώσουν τα "κακώς κείμενα" ιδίως στην άμυνά τους. Σε ένα μικρό βαθμό τα κατάφεραν και αυτό τους οδήγησε να «ψαλιδίσουν» τη διαφορά καθώς μείωσαν τα λάθη τους. Με καλάθι του Ντέρικ Ουίλιαμς λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι μείωσαν στο -6, με το σκορ στην ανάπαυλα να είναι 40-36 υπέρ των Μονεγάσκων.

Ένας άλλος Παναθηναϊκός εμφανίστηκε στην τρίτη περίοδο. Με τον Ντέρικ Ουίλιαμς να κάνει φανταστικά πράγματα, οι "πράσινοι" έφεραν το παιχνίδι στα ίσια στο (25') της αναμέτρησης, με το σκορ στο 50-50. Ο Αμερικανός φόργουορντ σημείωσε 16 σερί πόντους μόνος του(!), βάζοντας ξανά στη διεκδίκηση της νίκης τους γηπεδούχους. Ο μόνος που αντέδρασε από την πλευρά της Μονακό ήταν ο Μάικ Τζέιμς, με τον πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού να σημειώνει 8 σερί πόντους. Αυτό δεν πτόησε τον Ουίλιαμς, που ευστόχησε σε νέο τρίποντο (το 4ο του στο δεκάλεπτο)  και έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε στο 60-59 υπέρ των Γάλλων. Πλέον, στην τελευταία περίοδο θα κρίνονταν τα πάντα.

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά μετά το 9-6 στο (4'), με δύο εύστοχες βολές του Ματέους Πονίτκα. Μέχρι και το (35') οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, όμως κάπου εκεί εμφανίστηκε ο Μάικ Τζέιμς. Ο Αμερικανός σημείωσε 10 συνεχόμενους πόντους, φέρνοντας την ομάδα του στο +6, δύο λεπτά πριν το τέλος. Ο Παναθηναϊκός έχασε δύο κρίσιμα ριμπάουντ, με τον Ντάντε Χολ να το εκμεταλλεύεται και να καρφώνει για το 78-74 και έκτοτε το παιχνίδι πήγε στη "ρουλέτα" των βολών, με τους φιλοξενούμενους να μην λαθεύουν.

ΕΠΕΣΕ ΜΑΧΟΜΕΝΟΣ: Ο λόγος για τον Ντέρικ Ουίλιαμς. Ο 31χρονος φόργουορντ ήταν αμφίβολος πριν την αναμέτρηση, όμως "έσφιξε τα δόντια" και ώρες ώρες έμοιαζε πως έπαιζε μόνος του απέναντι στην Μονακό στην επίθεση. Σημείωσε 18 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο με 4 τρίποντα και έφερε τον Παναθηναϊκό, στο... μονοπάτι της διεκδίκησης της νίκης.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Πάρα πολλά τα λάθη για τους γηπεδούχους, γεγονός που τους οδήγησε εξαρχής στο -18 της πρώτη περιόδου. Έκτοτε οι παίχτες του Παναθηναϊκού είχαν να σκαρφαλώσουν ένα βουνό ουσιαστικά. Το "τριφύλλι" είχε 19 λάθη με τους Μονεγάσκους να υποπίπτουν σε μόλις 9. Όταν δωρίζεις τόσες πολλές κατοχές δεν μπορεί να σε σώσει ούτε το καλό ποσοστό στο τρίποντο. Ο Παναθηναϊκός είχε 11/23 (47.8%) με την Μονακό να ευστοχεί σε μόλις 5/19 (26.3%), όμως λόγω των λαθών δεν αξιοποιήθηκε η ευστοχία έξω από τα 6,75.