21.3 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Παναθηναϊκός-Μακάμπι 88-86: Ήταν ζήτημα τιμής (vids)

Μετά από τόσα σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα στην Ευρωλίγκα, ήταν ζήτημα τιμής για τον Παναθηναϊκό. Στο... θρίλερ με την Μακάμπι έκανε αυτό που έπρεπε, πήρε τη νίκη με τρομερό Λι, καθοριστικό Μπέικον στα κρίσιμα και εκτελεστή Ουίλιαμς για το νικητήριο σουτ, παίρνοντας παράλληλα βαθμολογική και ψυχολογική... ανάσα με 88-86!

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο δεκάλεπτο έδωσε την επιλογή του τρίποντου στη Μακάμπι και δικαιώθηκε. Οι Ισραηλινοί έχασαν τα μακρινά σουτ, η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς τα έβαλε με τον Ντέρικ Ουίλιαμς να είναι "ζεστός" και έκλεισε την πρώτη περίοδο με διαφορά επτά πόντων (24-17), ξεκινώντας καλά την αναμέτρηση. Σε ένα χρονικό σημείο που οι "πράσινοι" έμοιαζαν να έχουν χάσει τον ρυθμό τους, εμφανίστηκε ο Πάρις Λι που βοήθησε τόσο στο σκοράρισμα, όσο και στην άμυνα με δύο κλεψίματα. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν ένας από τους βασικούς λόγους που ο Παναθηναϊκός διατήρησε το προβάδισμά του, σε ένα ημίχρονο που ο Ντουέιν Μπέικον ήταν έξω από τα νερά του, παίρνοντας περιορισμένο αριθμό προσπαθειών. Οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 45-37 και την ομάδα του Ράντονιτς να αυξάνει κατά ένα το προβάδισμά της σε σχέση με τα πρώτα δέκα λεπτά.

Το σουτ πίσω από τη γραμμή των 6μ75 στόχευσαν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με Παναθηναϊκό και Μακάμπι να παίρνουν προσπάθειες για τρεις πόντους. Οι Ισραηλινοί ήταν πιο εύστοχοι και πήγαν το ματς στον πόντο (52-51). Το παιχνίδι ήρθε σε ισορροπία, με την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς να μην έχει την ευστοχία των φιλοξενούμενων. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση και πάλι ο Λι που αποτελούσε σταθερή πηγή κινδύνου. Με αυτόν πρωταγωνιστή ο Παναθηναϊκός ανέκτησε και πάλι τη διαφορά των επτά πόντων, χάρις στην βελτίωσή του στο κλείσιμο της περιόδου (65-58). Νωθρό ήταν το ξεκίνημα των "πράσινων" στο τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο. Ένα επιμέρους 2-8 έφερε και πάλι την Μακάμπι σε απόσταση αναπνοής, με την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς να έχει κακές επιλογές στην επίθεση και κακές επιστροφές στην άμυνα. Ο Μπέικον φώναξε "παρών" στα κρίσιμα ανέβασε τη διαφορά στο 83-74, πριν έρθει το σερί 10-0 των Ισραηλινών για το προσπέρασμα. Το τρίποντο του Ουίλιαμς 7.8" πριν το τέλος ήταν καθοριστικό για το 88-86 και ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε τη νίκη!

Ο ΤΡΟΜΕΡΟΣ, Ο ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟΣ ΚΑΙ Ο ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΣ: Ο Πάρις Λι ήταν εκπληκτικός και πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό, ο Ντουέιν Μπέικον ήταν εκεί στα κρίσιμα και ο Ντέρικ Ουίλιαμς έβαλε το νικητήριο τρίποντο, ρίχνοντας στο καναβάτσο τη Μακάμπι.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το τρίποντο έδωσε τη λύση στον Παναθηναϊκό. Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς σούταρε με 44% και ο Ντέρικ Ουίλιαμς με σουτ πίσω από τη γραμμή των 6μ75 χάρισε τη νίκη στους "πράσινους".

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.