23.9 C

Παναθηναϊκός-Μακάμπι 73-81: Νέα φιλική ήττα από τους Ισραηλινούς πριν από τη μεγάλη γιορτή (pics)

Ο Παναθηναϊκός και η Μακάμπι έδωσαν φιλικό «κεκλεισμένων των θυρών» στη Γλυφάδα και η «ομάδα του λαού» ήταν ξανά νικήτρια, όπως μερικές μέρες νωρίτερα στην Κύπρο, με 81-73, αναγκάζοντας σε νέα ήττα τους «πράσινους» λίγο πριν από τη μεγάλη γιορτή στο Καλλιμάρμαρο.

Η Μακάμπι μπήκε πιο δυναμικά στην πρώτη περίοδο, συνεχίζοντας κατά κάποιο τρόπο από εκεί που τελείωσε στο προηγούμενο φιλικό των δύο ομάδων, προηγούμενη με 8-16 στα πρώτα επτά λεπτά, όμως ο Παναθηναϊκός μάζεψε τη διαφορά και μείωσε σε 17-21 για το δεκάλεπτο με ασίστ του Σλούκα και κάρφωμα του Αντετοκούνμπο. Η δεύτερη περίοδος βρήκε νωρίς τους «πράσινους» να παίρνουν προβάδισμα με τον Χουάντσο (25-23 στο 12') και το υπόλοιπο δεκάλεπτο κινήθηκε στην ισορροπία, κλείνοντας στο ισόπαλο 36-36.

Το «τριφύλλι» έδειχνε να έχει τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά της τρίτης περίοδου (54-51 στο 26'), όμως η «ομάδα του λαού» επέστρεψε και πήρε το προβάδισμα στο τέλος της (57-60). Η Μακάμπι ήταν ανώτερη στην τελευταία περίοδο και, εν τέλει, πήρε την νέα φιλική της νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό (73-81).

Δεκάλεπτα: 17-21, 36-36, 57-60, 73-81