18.7 C
Πέμπτη, 24 Οκτωβρίου, 2024

Παναθηναϊκός-Λούμπλιν 62-63: Οδυνηρή ήττα για το “τριφύλλι” (pics)

Ο Παναθηναϊκός έκανε την καλύτερη εμφάνισή του στο φετινό EuroCup Women απέναντι στην Λούμπλιν, όμως ηττήθηκε με 62-63 ενώ είχε την τύχη στα... χέρια του και πλέον μετράει τρεις ήττες σε τρία παιχνίδια.

Οι "πράσινες" βρίσκονταν πίσω στο σκορ στην πρώτη περίοδο(19-24), όμως στο επόμενο δεκάλεπτο ισορρόπησαν το παιχνίδι και με την εξαιρετική Λιλιάννα Καρακασίδου να έχει 12 πόντους μέχρι εκείνο το σημείο, πήγαν στο ημίχρονο με το σκορ στο 34-34. Στο δεύτερο μέρος και με τις Ντίξον-Τζόουνς να ανεβάζουν ρυθμό, ο Παναθηναϊκός πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και πήγε στην τέταρτη περίοδο προηγούμενος πέντε πόντων.(52-47) Εκεί, η ομάδα της Βασιλείας Γκουζίνη βρισκόταν μπροστά στο σκορ με τρεις πόντους (62-59), 30'' πριν τη λήξη, όμως έπειτα από ένα λάθος της Τζάζμιν Τζόουνς και δύο εύστοχα σουτ της πολωνικής ομάδας, οι "πράσινες" έχασαν το παιχνίδι, χωρίς να καταφέρουν να πάρουν σουτ νίκης με 3'' να απομένουν.

Πρώτη σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν η Λιλιάννα Καρακασίδου με 20 πόντους, ενώ καλό παιχνίδι είχε είχε και η Ελίζαμπεθ Τζόουνς με 12 πόντους και 14 ριμπάουντ. Για την Λούμπλιν 15 πόντους και 10 ριμπάουντ είχε η Λάουρα Μισκίνιενε, η οποία πέτυχε και το σουτ που έφερε την πολωνική ομάδα στον πόντο(62-61).