17 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

Παναθηναϊκός-Λαύριο 93-70: Δεν αγχώθηκε, κέρδος οι Έλληνες! (vids-pics)

Με δύο διαστήματα στο τέλος του ημιχρόνου και της τρίτης περιόδου, όπου πραγματοποίησε μεγάλα επιμέρους σερί, ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα του Λαυρίου με 93-70 στο ΟΑΚΑ. Κέρδος για τους "πράσινους" οι νεαροί Έλληνες παίχτες, με τον Λευτέρη Μαντζούκα να πετυχαίνει πόντους 14 πόντους με 3 ριμπαόυντ, ενώ ξεχώρισε και ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης (14 πόντους) με συνεισφορά και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Από κοντά και ο Ματέους Πονίτκα στον ρόλο του πόιντ-φόργουορντ με 4 τελικές πάσες. Το Λαύριο στάθηκε ανταγωνιστικό για περίπου 28 λεπτά, προσπαθώντας να κρατήσει τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, αλλά εώς εκεί. Αρ Τζέι Κόουλ και Σάβιον Φλαγκ ξέφυγαν από τη γενικότερη μετριότητα με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Με καταιγισμό τριπόντων από πλευράς γηπεδούχων ξεκίνησε η αναμέτρηση. Οι "πράσινοι" σημείωσαν 4 σερί τρίποντα , με δύο εξ αυτών να έρχονται από τα χέρια του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη. Αυτό έδωσε ένα προβάδισμα 11 πόντων στον Παναθηναϊκό καθώς στο (5') της αναμέτρησης προηγήθηκε με 17-6. Όμως το Λαύριο δεν παραδόθηκε τόσο νωρίς. Αργά και σταθερά μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου πέρασε μπροστά στο σκορ με 18-17 (12-0 σερί) πριν κλείσει το δεκάλεπτο με 20-18 υπέρ των γηπεδούχων.

Στη δεύτερη περίοδο οι παίχτες του Ντέγιαν Ράντονιτς έδωσαν μεγαλύτερη έμφαση στο αμυντικό κομμάτι, γεγονός που τους έδωσε την ευκαιρία να βρουν κάποια εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Αυτός που ξεχώρισε στο συγκεκριμένο διάστημα και στις δύο πλευρές του παρκέ ήταν ο Παναγιώτης Καλαϊντζάκης. Ενώ μετά και την ψυχρολουσία, με τον τραυματισμό του Μάριους Γκριγκόνις, με κλέψιμο και καλάθι του Πάρι Λι  ο Παναθηναϊκός  πήρε το μεγαλύτερο προβάδισμα στην αναμέτρηση το +13 (47-34). Οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 52-40 υπέρ των γηπεδούχων, με το Λαύριο να προσπαθεί να μείνει κοντά στο σκορ και να μην ξεφύγει. Για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη οι Αρ Τζέι Κόουλ και Σάβιον Φλαγκ ξεχώρισαν επιθετικά.

Στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου δεν παίχτηκε και το καλύτερο μπάσκετ . Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να μένει στα ίδια επίπεδα και το Λαύριο να ακροβατεί ανάμεσα σε διψήφιες και μονοψήφιες διαφορές. Με τον Ματέους Πονίτκα να χρησιμοποιείται σε ένα ρόλο που του ταιριάζει, αυτός του πόιντ φόργουορντ, ο Παναθηναϊκός έκανε ένα επιμέρους σερί 13-4, με τον Πολωνό σε ρόλο οργανωτή και εκτελεστή. Ως αποτέλεσμα όλων αυτών η διαφορά να φτάσει +22 (76-54) με το δεκάλεπτο να λήγει εν τέλει με 76-52.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα πέρα από κάτι αξιοσημείωτα γεγονότα, όπως το ντεμπούτο του Αλέξανδρου Σαμοντούροβ με τα πράσινα στην Basket League. Παράλληλα η διαφορά έφτασε στα μέγιστα επίπεδά της το +30. Κάπως έτσι λοιπόν οι γηπεδούχοι έφτασαν στην πρώτη νίκη τους εφέτος στο πρωτάθλημα, ενώ το Λαύριο έκανε και δεύτερη ήττα μετά από εκείνη με τον Προμηθέα στην πρεμιέρα.

ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ: Κυριάρχησε το Ελληνικό στοιχείο σήμερα στον Παναθηναϊκό. Δόθηκε η ευκαιρία στους Έλληνες παίχτες του ρόστερ να δείξουν τι... ψάρια πιάνουν και αν μπορούν να κουβαλήσουν αρκετό βάρος στο Ελληνικό πρωτάθλημα, ώστε να ξεκουράζονται και αυτοί που τραβάνε το μεγαλύτερο "κουπί" στην Ευρώπη και την Ευρολίγκα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Με ποσοστό 46% στα τρίποντα τελείωσε την αναμέτρηση η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς που είχε 14-30. Παράλληλα βρήκε και 21 πόντους σε καταστάσεις αιφνιδιασμού με Λαύριο να μένει στους 6 πόντους. Αναμφίβολα αυτά τα δύο στοιχεία ήταν που έκαναν τη διαφορά και έδωσαν την εύκολη νίκη στον Παναθηναϊκό.