33.1 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

Παναθηναϊκός-Λάρισα 87-77: Οι «πράσινοι»… λύγισαν τον Μούντι (pics+vids)

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 87-77 τη Λάρισα στο ΟΑΚΑ κι έκανε το 1-0 στην ημιτελική σειρά της Basket League.

Οι «πράσινοι» δεν ενθουσίασαν με την απόδοσή τους αλλά πήραν αυτό που ήθελαν, με τους Θεσσαλούς να αποδεικνύουν ξανά ότι δεν έφτασαν τυχαία μέχρι την τετράδα του πρωταθλήματος για πρώτη φορά στην ιστορία τους. Οι δύο αντίπαλοι θα τα ξαναπούν την Τρίτη (31/5, 19.30) στη θεσσαλική πόλη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν φανερό ότι οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο παρκέ του ΟΑΚΑ και το πλάνο τους απέδιδε, μια και ξέφυγαν δικαίως με διαφορά οκτώ πόντων (17-25), για να κλείσει το πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης με 20-25 έπειτα από τρίποντο του Λεωνίδα Κασελάκη στην εκπνοή.

Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην στη δεύτερη περίοδο. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και όχι μόνο ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση αλλά έχτισαν και σημαντική διαφορά. Το μομέντουμ είχε γυρίσει και το «τριφύλλι» πήγε προηγούμενο στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με 49-39.

Οι Θεσσαλοί όχι μόνο δεν έδειξαν διάθεση να τα παρατήσουν αλλά έβγαλαν εξαιρετική αντίδραση στο τρίτο δεκάλεπτο και μείωσαν σε 59-55 στο 24' και στη συνέχεια έφτασαν στον πόντο (61-60, 28'). Στο 30' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 70-62 και οι γηπεδούχοι είχαν κατορθώσει να διατηρήσουν τον έλεγχο με επιμέρους σκορ 9-2.

Το θέαμα ήταν κακό στο τελευταίο δεκάλεπτο και στο 37' το σκορ ήταν 78-70, με τις δύο ομάδες να είναι εξαιρετικά άστοχες και τις άμυνες να κυριαρχούν. Όσο κι αν προσπάθησαν πάντως οι φιλοξενούμενοι το παιχνίδι είχε πάρει το δρόμο του και ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-0 στη σειρά με 87-77.

Η ΔΥΑΔΑ ΝΙΚΗΣΕ ΤΗ... ΜΟΝΑΔΑ: Ο Νεμάνια Νέντοβιτς και ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν οι δύο παίκτες του Παναθηναϊκού που ηγήθηκαν στο σκοράρισμα και βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να πάρει τη νίκη. Ο Σέρβος σκόρερ σταμάτησε στους 20 πόντους, με τον αρχηγό των «πράσινων» να προσθέτει άλλους 18. Για τους ηττημένους ο Στέφαν Μούντι έκανε μία εντυπωσιακή εμφάνιση και διέλυσε κάθε αμυντικό σύστημα, ωστόσο ήταν απελπιστικά μόνος και οι 29 πόντοι που σημείωσε, δεν αποδείχθηκαν αρκετοί για να φτάσει η ομάδα του κόουτς Τακιανού στη μεγάλη έκπληξη.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα λάθη έπαιξαν σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι υπέπεσαν σε έντεκα και οι Θεσσαλοί έκαναν πέντε περισσότερα που τους κόστισαν. Άλλωστε το «τριφύλλι» σκόραρε 28 πόντους από τα σφάλματα των αντιπάλων του, την ώρα που η Λάρισα πέτυχε μόλις 13 στην ίδια στατιστική κατηγορία.