21.6 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Παναθηναϊκός-Κολοσσός 96-73: Τα έκανε όλα εύκολα σε ένα δεκάλεπτο (vids+pics)

Ο Παναθηναϊκός είδε τον Κολοσσό να είναι αρκετά ανταγωνιστικός στο ΟΑΚΑ για ένα ημίχρονο, χάρη στον εξαιρετικό του επιθετικό ρυθμό, όμως μετά έδειξε πως δεν είχε... άλλη διάθεση να αστειευτεί και με το καλό του τρίτο δεκάλεπτο «καθάρισε» εύκολα, επικρατώντας στο τέλος με 96-73 και ανεβάζοντας το ρεκόρ του στο 18-1 στην Basket League, σταθερά μόνος του στην κορυφή, ενώ οι Ροδίτες έμειναν μία νίκη μακριά από την εξάδα με 7-12, ελπίζοντας ακόμη για την είσοδο στα playoffs.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε, με την χρήση του Μπαλτσερόφσκι, να δώσει μπάλες χαμηλά, αλλά και ο Σίτου στην άλλη πλευρά δεν υστερούσε, με αποτέλεσμα να προηγηθούν οι Ροδίτες στο πρώτο τετράλεπτο με 8-9, προτού ο Ναν αρχίσει να αναλαμβάνει δράση για ένα σερί 7-0, με τον Γκριγκόνις να σκοράρει από μακριά για το 15-9 στα μέσα της πρώτης περιόδου. Εκτός του Σίτου, όμως, οι παίκτες του Σεγκούρα ήταν εκπληκτικοί από μακριά, σουτάροντας με 6/9 τρίποντα στο δεκάλεπτο και αντισταθμίζοντας τον «πράσινο» πλουραλισμό, με αποτέλεσμα την ισορροπία στη λήξη του (26-26).

Ένα γκολ-φάουλ του Κολοβέρου στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου έδωσε προβάδισμα με 28-29 στους «θαλασσί», κι εκεί ήρθε νέα αντίδραση των «πρασίνων» με σερί 8-0, που ξεκίνησε το δίδυμο των Μήτογλου-Λεσόρ και ολοκλήρωσε με μακρινό σουτ ο Σλούκας (36-29 στο 13'). Με τον Πόλεϊ, αυτή την φορά, να παίρνει πρωτοβουλίες και να ευστοχεί, οι φιλοξενούμενοι κατάφερναν να μένουν κοντά στο σκορ, αλλά στην άλλη πλευρά ο ανεβασμένος Παπαπέτρου είχε τις απαντήσεις, με τους παίκτες του Αταμάν να παίρνουν απόσταση εννέα πόντων χάρη στο καλό τελευταίο ενάμιση λεπτό κι ένα τρίποντο του Μήτογλου κοντά στη λήξη του για το 51-42.

Οι διεθνείς Έλληνες του Παναθηναϊκού ήταν εκείνοι, που έδωσαν το σύνθημα για να... καθαρίσει το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη βελτιωμένη απόδοση του Καλαϊτζάκη δίπλα στους ήδη θετικούς Παπαπέτρου-Μήτογλου να «δένει» την ομάδα στις δύο πλευρές του παρκέ, φέρνοντας τη διαφορά μέσα σε πέντε λεπτά πολύ κοντά στους 20 πόντους (68-50). Με τον ίδιο τρόπο επιχείρησε να αντιδράσει ο Κολοσσός, βλέποντας τους Παπαγιάννη-Καμαριανό να παίρνουν προσπάθειες, αλλά με πεντάδα... Ευρωλίγκα οι γηπεδούχοι δεν άφηναν περιθώριο αντίδρασης, με τον Σλούκα να σκοράρει από μακριά για το 79-58 της περιόδου.

Το παιχνίδι είχε πάρει πια διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Αταμάν να δοκιμάζει τον Παπαπέτρου ακόμη και στο «5», αφού ήθελε να ξεκουράσει τον Λεσόρ και είδε τον Μπαλτσερόφσκι, επιπλέον, να κάνει γρήγορα το πέμπτο του φάουλ, ενώ η πεντάδα του είχε άλλους τρεις Έλληνες με Μωραΐτη, Μαντζούκα και Καλαϊτζάκη δίπλα στον μόνο ξένο Χουάντσο. Οι δύο τεχνικοί είχαν τη δυνατότητα να κάνουν διαχείριση εν όψει επόμενων, κρισιμότερων για αμφότερους, αγώνων και η τελική απόσταση κατέληξε στο +23 για τον Παναθηναϊκό (96-73).

Δεκάλεπτα: 26-26, 51-42, 79-58, 96-73

ΠΟΛΥΤΙΜΟΣ: Ο καλός Ιωάννης Παπαπέτρου είναι πολύτιμος στον Παναθηναϊκό, έχοντας αρχίσει να βρίσκει το ρυθμό του, με τον διεθνή φόργουορντ να σημειώνει 11 πόντους με 4/7 σουτ, σε ακόμη μια εμφάνιση, που δείχνει πως είναι έτοιμος να βοηθήσει και σε πιο απαιτητικά παιχνίδια, όπως έκανε και στη Μαδρίτη αμέσως πριν.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Κολοσσός ξεκίνησε με 6/9 τρίποντα το ματς, αλλά... ξεφούσκωσε στην πορεία, με τον Παναθηναϊκό να σκοράρει πολύ καλά, τόσο από κοντά με 27/39 και 69% έναντι 16/36 και 44% για τους «θαλασσί» όσο και από μακριά με 11/23 τρίποντα και 47% αντί 9/25 και 36% των φιλοξενούμενων.