25.6 C
Τετάρτη, 22 Μαΐου, 2024

Παναθηναϊκός-Κολοσσός 72-67: Τα χρειάστηκε αλλά τα κατάφερε (pic, vids)

Τη δυνατότητα να υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε πριν από ένα χρόνο στην Πάτρα θα έχει αύριο (2/10, 21:00) ο Παναθηναϊκός αφού νίκησε στον πρώτο ημιτελικό του 3ου Super Cup τον Κολοσσό με 72-67. Ήταν το παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της αγωνιστικής περιόδου 2022-23. Οι «πράσινοι» περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους από τον δεύτερο ημιτελικό μεταξύ του Ολυμπιακού και του Προμηθέα που θα γίνει στις 21:00.

Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε την υπεροχή των ψηλών του αφού Ουίλιαμς και Γκουντάιτις έκαναν πολύ καλή δουλειά. Έχασε πολλές βολές όμως ενώ δεν ήταν και αποτελεσματικός από μακριά. Η ποιότητα όμως κάποιων παικτών του ξεχωρίζει και έπαιξε τον ρόλο της.

Ο Κολοσσός δεν επέτρεψε στον Παναθηναϊκό σε κανένα σημείο του αγώνα να αισθανθεί άνετα, πήρε αρκετές φορές το προβάδισμα και διεκδίκησε μέχρι το τέλος τη νίκη. Έχασε νωρίς στην τέταρτη περίοδο τον Τι Τζέι Σταρκς που είχε προλάβει να σημειώσει 20 πόντους σε 20 λεπτά συμμετοχής και αυτό σίγουρα του κόστισε.

Ο Παναθηναϊκός είχε 1/6 σουτ στα πέντε πρώτα λεπτά του αγώνα με αποτέλεσμα να μείνει στους δύο πόντους και ο Κολοσσός βρέθηκε στο +7 (2-9). Η επιθετική δυστοκία συνέχισε να δυσκολεύει τους «πράσινους» που σε επτά λεπτά είχαν έξι πόντους, τους τέσσερις από βολές (6-12). Ανέβασε όμως την ένταση στην άμυνα, ισοφάρισε στους 15 πόντους και τελικά έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 20-18.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η ομάδα του Ράντονιτς συνέχισε το σερί της και ξέφυγε με εννιά (27-18 στο 12’). Ο Κολοσσός είχε δυσκολία στην επίθεση του και το τέταρτο φάουλ του Μορέιρα μόλις στο 15’ έκανε δυσκολότερη την κατάσταση αφού ο Ανγκολέζος είχε εννιά πόντους από τους 22 πόντους της ομάδας (31-22). Ο Παναθηναϊκός πήρε σκορ από κοντά με τους Γκουντάιτις και Ουίλιαμς να σημειώνουν 18 πόντους στο πρώτο ημίχρονο.

Οι Ρόδιοι όμως κατάφεραν να μην χάσουν την επαφή τους με το σκορ (34-28) κάτι που ήταν περισσότερο απόρροια της αποτελεσματικότητας τους από την περίμετρο (5/10). Στο τέλος του ημιχρόνου η διαφορά ήταν στους τέσσερις (36-32).

Το σερί που άρχισε να χτίζει από τα τέλη της δεύτερης περιόδου ο Κολοσσός, συνεχίστηκε και έτσι κατάφερε πάρει μετά από ώρα ξανά το προβάδισμα (38-41 στο 23’). Ο Τι Τζέι Σταρκς κρατούσε τον Κολοσσό αλλά ο Γκριγκόνις με οχτώ προσωπικούς πόντους στο ίδιο διάστημα ισοφάρισε στους 48. Όταν όμως ξεκόλλησε ο Λι από το τρίποντο και σε συνδυασμό με την κυριαρχία των ψηλών του, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με επτά (58-51). Ο Σταρκς όμως με τρίποντο στην εκπνοή «έγραψε» το 61-57 της τρίτης περιόδου, στη διάρκεια της οποίας σημείωσε 14 πόντους!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο κυριάρχησαν οι άμυνες με τις δύο ομάδες να μένουν χαμηλά. Έπειτα από τρία λεπτά στην τέταρτη περίοδο όμως ο Κολοσσός έχασε με πέντε φάουλ τον καλύτερο, σήμερα, παίκτη του, τον Τι Τζέι Σταρκς γεγονός που έκανε πολύ πιο δύσκολη την αποστολή του. Ωστόσο ο Παναθηναϊκός είχε 0/4 εντός παιδιάς στο πεντάλεπτο και το ντέρμπι συνεχίστηκε (64-64). Ένα λεπτό πριν το τέλος ο Παναθηναϊκός ήταν στο +6 (70-64), ο Όσμπορν μείωσε (70-66) και μετά από λάθος των «πράσινων» και με 1/2 βολές έκανε το 70-67. Ο Παναθηναϊκός έσπασε στην επόμενη φάση το «ζον-πρες» και με κάρφωμα του Ουίλιαμς πήρε διαφορά που του εξασφάλισε τη νίκη.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Όσο έπαιζε ο Αρτούρας Γκουντάιτις, έκανε τη διαφορά μέσα στη ρακέτα για τον Παναθηναϊκό. Ο Λιθουανός πρόλαβε σε 15 λεπτά συμμετοχής να σημειώσει 13 πόντους με 8/10 βολές και 3/3 δίποντα. Είχε ακόμη τέσσερα ριμπάουντ και έξι κερδισμένα φάουλ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Γκουντάιτις και Ουίλιαμς έκαναν πολύ καλή δουλειά μαζί προσφέροντας στον Παναθηναϊκό συνολικά 28 πόντους και 12 ριμπάουντ. Οι «πράσινοι» δεν μπορούν να αγνοήσουν τις 13 χαμένες βολές τους (22/35) και το 31% στα τρίποντα (6/19).

Photo Credits: Eurokinissi