25.2 C
Κυριακή, 6 Οκτωβρίου, 2024

Παναθηναϊκός-Καρδίτσα 91-75: Έβγαλε την υποχρέωση με Παπαγιάννη, Γ. Καλαϊτζάκη και… προβλήματα (pics+vids)

Ο Παναθηναϊκός νίκησε στο ΟΑΚΑ την Καρδίτσα με 91-75, σε αγώνα για την 17η αγωνιστική της Basket League.

Οι «πράσινοι» λίγο πριν τη «διαβολοβδομάδα» στην οποία θα αντιμετωπίσουν τη Μονακό και τον Ερυθρό Αστέρα στο Πριγκιπάτο και στην Αθήνα αντίστοιχα, έφτασαν στη νίκη κι έχουν ρεκόρ 14-2, παραμένοντας στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας πίσω από τον Ολυμπιακό. Από την άλλη οι νεοφώτιστοι έχουν έχουν απολογισμό τρεις νίκες και 14 ήττες, ισοβαθμώντας στην προτελευταία θέση με τον Απόλλωνα Πατρών.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ταλαιπωρήθηκε από αρκετά προβλήματα κατά τη διάρκεια του αγώνα κι αυτό συνέβη διότι αποχώρησαν τραυματίες ο Ντέρικ Ουίλιαμς και ο Νέιτ Ουόλτερς, ενώ έλειπαν ήδη ο Δημήτρης Αγραβάνης και ο Αρτούρας Γκουντάιτις και γι' αυτόν τον λόγο οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με έντεκα παίκτες και όχι με δωδεκάδα.

Πριν το τζάμπολ τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων του σιδηροδρομικού δυστυχήματος στα Τέμπη, ενώ για δεύτερο διαδοχικό εντός έδρας παιχνίδι του Παναθηναϊκού, δεν υπήρξε μουσική στο ΟΑΚΑ ούτε και οι καθιερωμένες δράσεις.

Όσον αφορά την εξέλιξη του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι έδειξαν από το ξεκίνημα ότι δεν είχαν όρεξη για να μπλέξουν σε περιπέτειες και προηγήθηκαν 23-8.

Στη συνέχεια όμως έκαναν κάτι που συνηθίζουν φέτος, καθώς χαλάρωσαν αδικαιολόγητα κι επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να μειώσουν σε 42-31 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Η... υποψία μάχης συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο μέχρι το σημείο που οι «πράσινοι» πάτησαν... γκάζι κι εξαφανίστηκαν. Κυριαρχώντας απόλυτα από το 25' και μετά ξέφυγαν με μεγάλη διαφορά (74-52) στο 30' και τα πάντα είχαν κριθεί.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον κόουτς Σερέλη και τον κόουτς Παπανικολόπουλο να δοκιμάζουν πρόσωπα και σχήματα και η κόρνα της λήξης βρήκε το «τριφύλλι» να κερδίζει εύκολα με 91-75.

Ο ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΔΥΜΟ: Ο Γιώργος Παπαγιάννης πραγματοποίησε μία «γεμάτη» εμφάνιση και τελείωσε τον αγώνα με double double σκοράροντας 14 πόντους και μαζεύοντας 13 ριμπάουντ, σταματώντας και με πέντε κοψίματα τους αντιπάλους του. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Γιώργος Καλαίτζάκης με 20 πόντους. Από τους φιλοξενούμενους διασώθηκαν οι Έβανς και Γκάλινατ με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σχεδόν σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες και ήταν κομβικοί οι πόντοι που σημειώθηκαν από τους πάγκους των δύο ομάδων. Οι αναπληρωματικοί του Παναθηναϊκού σκόραραν περίπου πενήντα πόντους κι εκείνοι της Καρδίτσας τους σχεδόν τους μισούς.