19.8 C
Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024

Παναθηναϊκός – Ερυθρός Αστέρας 82-65: Με την αύρα του κόσμου του…

Σε ένα κατάμεστο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός «έκλεισε» με νίκη τον 1ο γύρο της Ευρωλίγκας, αφού επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 82-65, παίζοντας… όσο χρειαζόταν για να πάρει το «ροζ φύλλο», υπό το βλέμμα του Φατίχ Τερίμ. Στο 10-7 και την 4η θέση οι «πράσινοι», τη στιγμή που οι «ερυθρόλευκοι» του Βελιγραδίου υποχώρησαν στο 6-11.

Οι δύο ομάδες μπήκαν νωθρά στο παιχνίδι, με τον Παναθηναϊκό να ξεκινάει αρκετά άστοχος και τον Ερυθρό Αστέρα να το εκμεταλλεύεται και να παίρνει το προβάδισμα με 7-4 στο πρώτο τετράλεπτο. Ένα 7-0 του Παναθηναϊκού δια χειρός Λεσόρ, που λίγο νωρίτερα είχε αλλάξει τον Κώστα Αντετοκούνμπο για να φέρει καλύτερη επιθετική λειτουργία στην ομάδα του, έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο «τριφύλλι» (11-7), ενώ η διαφορά ανέβηκε κατά έναν πόντο μόλις μπήκαν και οι Ναν-Γκραντ στο… κόλπο. Παρ’ όλα αυτά, με τον Παναθηναϊκό να δείχνει πως βρήκε επιθετικό ρυθμό, ο Ερυθρός Αστέρας δεν έχασε το μυαλό του και «απαντούσε» με καλάθια του Μίτροβιτς, για να λήξει στο δεκάλεπτο στο 20-17.

Στη 2η περίοδο και με τους… αναπληρωματικούς να βρίσκονται στο παρκέ, οι «πράσινοι» έφτασαν ξανά στο +6 με καλάθι του Γκριγκόνις (27-21 στο 13’), αλλά οι Σέρβοι επέστρεψαν και πάλι (29-27). Ένα τρίποντο απ’ τον Σλούκα έδωσε προβάδισμα 7 πόντων στον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά απόψε, με τον Μίτροβιτς να σκοράρει και πάλι (έγινε και ο πρώτος διψήφιος της βραδιάς) και στη συνέχεια τον Ναν να «απαντά» με floater για το 36-29, 1:26’ πριν την ανάπαυλα. Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου ο Σλούκας με ένα δύσκολο lay-up ανέβασε τον δείκτη της διαφοράς στο +9 (38-29), με τον Μπολομπόι να «γράφει» το 38-31 του εικοσαλέπτου, αφού στα τελευταία 6.3” άλλαξε δύο φορές η κατοχή χωρίς να έρθει κάποιο καλάθι παρ’ όλα αυτά.

Η ελληνική ομάδα κατάφερε στις πρώτες δύο επιθέσεις της στο 2ο ημίχρονο να πετύχει ισάριθμα τρίποντα με Σλούκα και Γκριγκόνις και «ακούμπησε» τη διψήφια διαφορά που έψαχνε από την αρχή (41-31, 44-33). Ο Ερυθρός Αστέρας, πάντως, με τους ψηλούς του να δίνουν λύσεις όλο το βράδυ, «μάζεψε» πολύ γρήγορα το -11 και σε μόλις 1.20’ έριξε ξανά τη διαφορά στους 5 πόντους (44-39). Έπειτα από τέσσερις μαζεμένους πόντους του Μήτογλου που «έγραψαν» το 55-44 και το time-out του Γιάννη Σφαιρόπουλου, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν ξανά τα ψυχικά και πνευματικά αποθέματα να επιστρέψουν (57-50 στο 28’), αλλά λίγα δευτερόλεπτα μετά ήταν η στιγμή που μπήκε και ο κόσμος στην εξίσωση. Ένα κάρφωμα στον αιφνιδιασμό από τον -μέτριο προς κακό σήμερα- Ναν, ένα κλέψιμο και κάρφωμα απ’ τον Αντετοκούνμπο και ένα επιθετικό φάουλ που κέρδισε ο Έλληνας ψηλός ήταν αρκετά για να στείλουν τον Παναθηναϊκό στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ στο 61-50 και το ΟΑΚΑ να… φλέγεται!

Στην 4η περίοδο η διψήφια διαφορά παγιώθηκε για αρκετή ώρα, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί το +13 μέχρι και το 33’ και τη διψήφια διαφορά μέχρι το 35:30’. Παρ’ όλα αυτά, ο Ερυθρός Αστέρας εκμεταλλεύτηκε τις πολλές χαμένες ευκαιρίες του «τριφυλλιού» να… τελειώσει το ματς και με τρίποντο του Γιάγκο Σάντος μείωσε μετά από σχεδόν 7 λεπτά σε μονοψήφια πλαίσια (67-59). Μετά το time-out του Εργκίν Αταμάν, οι «πράσινοι» έπαιξαν με μυαλό, «διάβασαν» τις αδυναμίες στη ρακέτα και με τους Μήτογλου-Λεσόρ έφτασαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της μέχρι το 38:30’, το +16 (77-61). Τα τελευταία λεπτά, φυσικά, ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Σλούκα να ευστοχεί σε 1/2 βολές και να διαμορφώνει το τελικό 82-65.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η στατιστική κατηγορία ήταν αρκετά ισορροπημένη παρά το +16 της διαφοράς, ωστόσο η διαφορά έγινε στα επιθετικά ριμπάουντ, εκεί όπου ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε κατά κράτος (15-8, 40-30 συνολικά), ανανεώνοντας συνεχώς επιθέσεις και κυρίως στα τελευταία λεπτά όπου ο Ερυθρός Αστέρας έβγαζε τις άμυνες, αλλά έχανε τα ριμπάουντ κι έτσι δεν είχε την ευκαιρία να μειώσει.

Ο ΠΑΙΚΤΗΣ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Κώστας Σλούκας μπορεί να μην ήταν ο 1ος σκόρερ του Παναθηναϊκού στον αγώνα, αλλά ήταν ο παίκτης που έκανε τη διαφορά στα σημεία που το «τριφύλλι» χρειαζόταν αντίδραση στις... επιστροφές του Ερυθρού Αστέρα. Πέτυχε σημαντικά καλάθια, οργάνωσε με ηρεμία το παιχνίδι, μοίρασε... παντού και ήταν ο παίκτης-κλειδί των γηπεδούχων. Ο Έλληνας γκαρντ σκόραρε 9 πόντους (3/6 σουτ), κατέβασε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 1 μπάλα, ενώ υπέπεσε και σε 2 λάθη (17 PIR), επιβεβαιώνοντας την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται στα τελευταία παιχνίδια της ομάδας του.