16.8 C
Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024

Παναθηναϊκός-Ερ.Αστέρας 75-66: Απάντησε πρώτα στον εαυτό του (pic, vids)

Η απόφαση του Χρήστου Σερέλη να αφήσει τον Ντουέιν Μπέικον εκτός 12άδας, εξ ορισμού είναι ένα ζήτημα που θα πάρει μεγάλες προεκτάσεις και θα συζητηθεί. Σε πρώτη φάση πάντως είχε θετικό αντίκτυπο για τον Παναθηναϊκό που σημείωσε νίκη αυτοεπιβεβαίωσης επί του Ερυθρού Αστέρα με 75-66. Οι «πράσινοι» έβγαλαν αντίδραση και εγωισμό, σταματώντας το σερί των έξι ηττών, υπό το βλέμμα μάλιστα του Σάνι Μπετσίροβιτς η παρουσία του οποίου «επικύρωσε» τη συμφωνία με τον Παναθηναϊκό.

Το κατάφεραν, επιστρέφοντας από το -16, παρά την απουσία του Μπέικον αλλά και παίζοντας ουσιαστικά με έναν ψηλό, αφού οι απουσίες των Γκουντάιτις, Αγραβάνης τους άφησαν σχεδόν «γυμνούς» μέσα στη ρακέτα. Γι’ αυτό και επιστρατεύτηκε να παίξει στο «5» ακόμη και ο Μαντζούκας! Κι όμως ο Παναθηναϊκός, παρότι απογοήτευσε στο πρώτο ημίχρονο, βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ, βρήκε τον τρόπο να επιστρέψει και να πάρει τη νίκη που μπορεί να του δώσει ψυχολογία για τη συνέχεια. Πάνω από όλα όμως έδωσε απάντηση πρώτα στον εαυτό του και δείχνοντας του ότι τον αδίκησε με τα διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα.

Για τον Ερυθρό Αστέρα η αποψινή ήττα που τον περιορίζει στο 12-16, επί της ουσίας κατέστρεψε μεγάλο μέρος των λιγοστών πιθανοτήτων του για επιστροφή και διεκδίκηση ενός εισιτηρίου για τα πλέι οφ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε «μουδιασμένα» στο παρκέ και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ (2-7). Παρότι έβγαλε μία πρώτη αντίδραση (7-9), ήταν φανερές οι αδυναμίες τους και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ειδικά μέσα στη ρακέτα όταν ο Παπαγιάννης πήγαινε στον πάγκο. Ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε με 17-7 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 17-9.

Οι «πράσινοι» έψαχναν εναγωνίως σκορ από μακριά που θα έκανε σχετικά πιο εύκολη τη δουλειά τους στην επίθεση αλλά μετρούσαν 0/11 τρίποντα στα πρώτα 15 λεπτά. Περνούσαν όμως με σαφώς μεγαλύτερη συχνότητα, σε σχέση με όλη τη σεζόν, την μπάλα στον Παπαγιάννη. Ο αρχηγός τους είχε εννιά από τους 20 πρώτους πόντους τους και με καλή άμυνα στην περιφέρεια, η διαφορά από τους 11 (11-22 στο 12’) στους έξι (20-26 στο 15’). Ο Νέντοβιτς –χειροκροτήθηκε και βραβεύτηκε στην επιστροφή του στο ΟΑΚΑ- όμως βρήκε ρυθμό (είχε 12 πόντους σε επτά λεπτά στο παρκέ) και ο Ερυθρός Αστέρας ξέφυγε ξανά με 13 (22-35 στο 17’). Ο Παναθηναϊκός βρήκε το πρώτο τρίποντο του μετά από 18 αγωνιστικά λεπτά και 11 άστοχα με τον Ντέρικ Ουίλιαμς αλλά στο τέλος του ημιχρόνου ήταν πίσω με 13 (29-42).

Τα τελευταία 3’’ όμως περιέγραψαν όλη την εικόνα του με μία πάσα που ταξίδεψε την μπάλα σε ολόκληρο το γήπεδο και μετά ένα φόλοου από τις χαμένες βολές που ακολούθησαν.

Η απογοήτευση ξεχείλιζε για τον Παναθηναϊκό που μπήκε με τρία συνεχόμενα λάθη στο δεύτερο ημίχρονο και είδε τη διαφορά να ανοίγει στους 16 (29-45). Κι όμως, βρήκε τον τρόπο να βρει το κίνητρο και να παλέψει. Ο Λι έφτιαχνε, ο Πονίτκα πάλευε σε όλες τις φάσεις και ο Τόμας συνδέθηκε με το καλάθι (είχε 0/3 τρίποντα στο ημίχρονο και 3/3 στην τρίτη περίοδο) και το σχήμα με τον Μαντζούκα στο «5» έδωσε πράγματα, για να μειωθεί η διαφορά στους δύο (52-54 στο 29’). Έτσι 10 λεπτά πριν το τέλος όλα ήταν πια ανοιχτά (52-55).

Το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα πράσινο αφού ο Παναθηναϊκός βρέθηκε από το -15 στο +4 (59-55) και στο +9 (67-58 στο 35’), κρατώντας τον Αστέρα στους τρεις πόντους σε πέντε λεπτά! Έπαιξε τον ρόλο του σε αυτό και το γεγονός ότι ο Ιβάνοβιτς κρατούσε στον πάγκο τον Νέντοβιτς. Μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο, ο Παναθηναϊκός είχε τον απόλυτο έλεγχο της κατάστασης (71-60) και δεν τον έχασε ως το τέλος.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Γιώργος Παπαγιάννης πήρε μπάλες από τον Παναθηναϊκό που δεν έπαιξε με τον συνηθισμένο για τα φετινά δεδομένα του, άναρχο τρόπο και τελείωσε το παιχνίδι με ατομικό ρεκόρ περιόδου αφού είχε 17 πόντους, πέραν των επτά ριμπάουντ του. Δίπλα του δεν μπορεί να μπει ο Ματέους Πονίτκα που έκανε δουλειά σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Παναθηναϊκός κράτησε τον Αστέρα τον Αστέρα στους 24 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο ενώ είχε δεχτεί 25 μόνο στη δεύτερη περίοδο. Η άμυνα ήταν κάτι περισσότερο από τη μισή δουλειά για τη νίκη.

Photo Credits: Eurokinissi