25.4 C
Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024

Παναθηναϊκός-Εφές 86-71: Θετικό δείγμα γραφής με ενέργεια και όμορφες συνεργασίες(pics)

Παναθηναϊκός και Εφές διασταύρωσαν τα ξίφη τους στα πλαίσια του δεύτερου ημιτελικού του 4ου διεθνούς φιλικού τουρνουά Παύλος Γιαννακόπουλος, με τους πράσινους να φτάνουν στη νίκη με σκορ 86-71 , παρουσιάζοντας όμορφο μπάσκετ ανά διαστήματα. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης ήταν σκιά του εαυτού της στο πρώτο ημίχρονο, προσπάθησε να βγάλει αντίδραση στο δεύτερο, όμως ο Παναθηναϊκός είχε τις απαντήσεις φτάνοντας χωρίς καρδιοχτύπια στη νίκη και παίρνοντας την πρόκριση για τον τελικό κόντρα στη Μιλάνο.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, έχοντας ως αιχμή του δόρατος τον Παπαγιάννη, ο οποίος τελείωσε δύο φάσεις πάνω από τη στεφάνη μετά από πάσες την συμπαικτών του. Οι πράσινοι είχαν πολύ καλή εικόνα στο παιχνίδι μισού γηπέδου και εκμεταλλευόμενοι την κακή άμυνα της Εφές έκλεισαν την πρώτη περίοδο, προηγούμενοι με 11(27-16).

O Γκουντάιτις πήρε τη σκυτάλη από τον Παπαγιάννη, Λι και Παναγιώτης Καλαϊτζάκης συνδέθηκαν από μακριά με τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει συνεχώς τη διαφορά. Ο Πλάις έδωσε μικρή επιθετική πνοή στην Εφές, όμως η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην δεύτερη περίοδο, με τον Γουόλτερς να καθοδηγεί με μαεστρία τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, oι οποίοι πήγαν στην ανάπαυλα όντας 17 πόντους μπροστά στο σκορ(51-34).

Ο Ουόλτερς με μακρινό τρίποντο εκτόξευσε τη διαφορά στους 20(54-34), με την Εφές όμως να αφυπνίζεται και να προσθέτει για πρώτη φορά σημαντική ένταση στην άμυνα της. Ένα καλάθι του θετικού Ζίζιτς στον αιφνιδιασμό(55-42), ανάγκασε τον Ντέγιαν Ράντονιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Ακολούθησε ένα τρομερό κάρφωμα του Κλάιμπερν πάνω στον Γκουντάιτις, το οποίο πυροδότησε το τρίποντο του Μπομπουά στο ανοιχτό γήπεδο, με τη διαφορά να πέφτει σε μονοψήφια επίπεδα(62-53).

Το 67-59 της τρίτης περιόδου έδειχνε ότι η Εφές είχε τη δυνατότητα να δώσει χαρακτήρα ντέρμπυ στο παιχνίδι με τον ζεστό Μίσιτς να χάνει λίγο αργότερα την ευκαιρία να ρίξει τη διαφορά στους τρεις. Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση και ξεκίνησε με ένα εντυπωσιακό κλέψιμο του Λι, που πήρε το πορτοφόλι από τον Σέρβο αστέρα. Οι παίκτες του Ράντονιτς έσφιξαν την άμυνα τους και με όμορφες συνεργασίες έριχναν σιγά-σιγά στο καναβάτσο την Εφές, αποσπώντας το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 86-71.