16.7 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Παναθηναϊκός-Εφές 70-69: Στις λεπτομέρειες «μίλησε» ο Σλούκας (pics+vids)

Ο Παναθηναϊκός έδωσε μεγάλο φιλικό παιχνίδι με την Αναντολού Εφές στον τελικό του τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος» και νίκησε 70-69 χάρη σε καλάθι του Κώστα Σλούκα.

Ο αρχηγός των «πράσινων» δεν ήταν εντυπωσιακός όμως στα 11'' πριν το φινάλε πέτυχε το νικητήριο καλάθι που έκρινε το ματς και βρήκε την ομάδα του Εργκίν Αταμάν νικήτρια στον τελικό του πέμπτου τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Πλέον το «τριφύλλι» στρέφει το ενδιαφέρον του στο Σούπερ Καπ που θα διεξαχθεί το διήμερο 29/9-30/9 κι αποτελεί τον πρώτο τίτλο της νέας αγωνιστικής περιόδου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο έγινε φανερό το πλούσιο ταλέντο που διαθέτουν και οι δύο ομάδες στο έμψυχο δυναμικό τους. Οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν στόχο κυρίως από μακρινή απόσταση, την ώρα που οι γηπεδούχοι κατόρθωναν να «χτυπούν» κατά κύριο λόγο κοντά στο καλάθι. Στο φινάλε του εναρκτήριου κομματιού της αναμέτρησης το σκορ ήταν 23-20 κι όλα έδειχναν ότι θα γίνει ντέρμπι.

Η δεύτερη περίοδος όμως έμελλε να αποτελέσει μία εντελώς διαφορετική υπόθεση. Κι αυτό συνέβη διότι κυρίως οι «πράσινοι» έριξαν μεγάλο «βάρος» στην άμυνά τους και δεν επέτρεπαν στους αντιπάλους τους να σκοράρουν με ευκολία. Την ίδια στιγμή όμως αδυνατούσαν και οι ίδιοι να βρουν εύκολους πόντους και παρά το γεγονός ότι ξέφυγαν με διψήφια διαφορά, δεν το έκαναν χάρη στην επίθεσή τους. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 36-31 με τις δύο ομάδες να δείχνουν δύο διαφορετικά πρόσωπα.

Τίποτα δεν άλλαξε δραματικά στο τρίτο κομμάτι του παιχνιδιού. Απόλυτα λογικό αν αναλογιστεί κανείς ότι η ομάδα του Εργκίν Αταμάν συνέχισε να βασίζεται στην άμυνά της προσπαθώντας να «κρύψει» το καλάθι από τους αντιπάλους της. Στο 30' ο φωτεινός πίνακας του ΟΑΚΑ έγραφε 55-46 και οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο για να φτάσουν στην επικράτηση, με τους Τούρκους πάντως να μην τα παρατούν.

Το ντέρμπι πήρε «φωτιά» στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, καθώς οι φιλοξενούμενοι απέδειξαν στην πράξη ότι δεν υπήρχε περίπτωση να παραδοθούν αμαχητί και με τρίποντο του Ουίλις ισοφάρισαν 63-63 στο 36'. Οι άμυνες είχαν πλέον τον πρώτο λόγο και στο 38' ο Κάιλ Γκάι εκτέλεσε για τρεις πόντους βάζοντας ξανά μπροστά τους «πράσινους» με 66-63. Ένα καλάθι του Ζίζιτς και δύο βολές του Μπράιαντ στα 41'' έβαλαν μπροστά την Εφές με 69-68. Ο Γκραντ και ο Γκάι αστόχησαν όμως υπήρξε επιθετικό ριμπάουντ και στα 11,6'' ο Σλούκας με ανάποδο λέι απ «έγραψε» το τελικό 70-69, με τον Ουίλις να αστοχεί στην εκπνοή.

Δεκάλεπτα: 23-20, 36-31, 55-46, 70-69