16.6 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Παναθηναϊκός-Αρμάνι Μιλάνο 64-77: «Πράσινη» προσγείωση και ιταλική κατάκτηση του τροπαίου (vids)

Η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε εύκολα τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ με 77-64 και κατέκτησε το τέταρτο τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Και στις δύο ημέρες του τουρνουά που διεξήχθη στη μνήμη του εμβληματικού ηγέτη των «πράσινων», η ομάδα του Έτορε Μεσίνα απέδειξε ότι ήταν η πιο έτοιμη απ' όλες τις υπόλοιπες και κατέκτησε το τρόπαιο.

Από την άλλη το «τριφύλλι» περιμένει να μπουν στην ομάδα οι Ματέους Πονίτκα και Μάριους Γκριγκόνις, με τον πρώτο να δίνει για πρώτη φορά το «παρών» στο ΟΑΚΑ και να αποθεώνεται.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά θεαματικό με τις δύο ομάδες να παίζουν αρκετά ελεύθερα και οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 20-19 στο φινάλε του.

Ωστόσο η δεύτερη περίοδος ανήκε πλήρως στους φιλοξενούμενους. Είναι χαρακτηριστικό ότι «έσφιξαν» τόσο πολύ την άμυνά τους που δέχτηκαν μόλις 14 πόντους από την ελληνική ομάδα και πήραν το προβάδισμα στο ημίχρονο με διαφορά επτά πόντων (33-40).

Στο τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς θέλησαν να πλησιάσουν όμως ήταν φανερό ότι κάθε φορά που έμοιαζαν ικανοί να τα καταφέρουν, οι Λομβαδοί έβρισκαν τον τρόπο να κρατήσουν την πρωτοπορία στο σκορ και στο 30' ο φωτεινός πίνακας του ΟΑΚΑ έγραφε 53-58.

Η τελευταία περίοδος αναμενόταν και η καθοριστική που θα έκρινε τον νικητή του αγώνα και παράλληλα την ομάδα που θα κατακτούσε το 4ο τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος». Οι φιλοξενούμενοι πάντως αποδείχθηκαν σαφώς πιο έτοιμοι κι έφτασαν στην άνετη επικράτηση