21.6 C
Τρίτη, 21 Μαΐου, 2024

Παναθηναϊκός – Αρμάνι 79-62: Την «κατάπιε» με σούπερ… εξάδα! (pics, vids)

Ο Παναθηναϊκός, παρά τις... απουσίες του και τις επιστροφές της Αρμάνι, δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα απέναντι στην ιταλική ομάδα, την οποία και «διέλυσε» με 79-62, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Euroleague. Οι «πράσινοι» βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 15-9, «πατώντας» γερά πλέον στην τετράδα, ενώ το σύνολο του Έτορε Μεσίνα υποχώρησε στο 10-14.

Οι δύο ομάδες έδωσαν αρκετή έμφαση στην άμυνά στο ξεκίνημα του αγώνα, με την Αρμάνι να βρίσκει πόντους στο «ζωγραφιστό» και τον Παναθηναϊκό να «πληγώνεται» απ’ τα χαμένα του αμυντικά ριμπάουντ. Το πρώτο… ξέσπασμα του «τριφυλλιού» ήρθε με την είσοδο του Καλαϊτζάκη στο παρκέ, ο οποίος γρήγορα-γρήγορα έβγαλε μεγάλη ενέργεια και προσέφερε 4 πόντους, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 ασίστ, σε ένα σημείο που οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με έξι (12-6, 6’). Ο Παναθηναϊκός έχοντας πια βρει ρυθμό έφτασε τη διαφορά στους 9 μετά από καλάθι-φάουλ του Ναν στον αιφνιδιασμό (19-10), με τον Μίροτιτς να είναι ήδη η κύρια πηγή κινδύνου για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν (6 πόντοι σε λιγότερο από 3’). Κάπως έτσι, το 1ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 21-16, με τον Βιλντόζα, μάλιστα, να παίρνει το τελευταίο τρίποντο της περιόδου, χωρίς ευτυχή κατάληξη.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο 2ο δεκάλεπτο, με ενέργεια στην άμυνα και απόλυτα συγκεντρωμένος στην επίθεση, παίρνοντας διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στο ματς μετά από εύστοχο τρίποντο του Ερνανγκόμεθ (26-16). Με τον Ισπανό φόργουορντ πλέον να νιώθει εξαιρετικά (10 πόντοι, 4/4 σουτ, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ), η ελληνική ομάδα «εκτόξευσε» τη διαφορά στους 18 (42-24), ενώ το ημίχρονο έληξε 44-28.

Οι δύο ομάδες μπήκαν… μουδιασμένες στο 2ο ημίχρονο, με τους πόντους να έρχονται με το… σταγονόμετρο στο πρώτο δίλεπτο. Παρ’ όλα αυτά, ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που βρήκε πρώτος ρυθμό και στην 3η περίοδο, κυρίως μέσω της σκληρής άμυνάς του και με ένα σερί 7-0 μέσα σε 1:35’ έφτασε τη διαφορά απ’ τους 11 ξανά στους 18 (53-35) δια χειρός Γκριγκόνις και Γκραντ. Οι Ιταλοί προσπαθούσαν ανελλιπώς να επιστρέψουν, μείωσαν τη διαφορά δύο φορές στους 14, ωστόσο το δεκάλεπτο έληξε 57-41, με τον Παναθηναϊκό να είναι απόλυτα κυρίαρχος και στα 30’ του αγώνα.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στην τελευταία περίοδο. Ο Παναθηναϊκός έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, προσέφερε και θέαμα, τη στιγμή που οι Ιταλοί δε μπορούσαν να ανταπεξέλθουν στην απίστευτα πιεστική άμυνα των «πρασίνων» και κάπως έτσι το «τριφύλλι» έφτασε σε μια πολύ σημαντική νίκη (79-62), κάνοντας… πάρτι στο 4ο δεκάλεπτο.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος και στις δύο μεριές του παρκέ, ενώ αμυντικά κατάφερε να «πνίξει» την Αρμάνι. Χαρακτηριστικό αυτού οι μόλις 9 ασίστ που μοίρασε η ιταλική ομάδα, τη στιγμή που το «τριφύλλι» ολοκλήρωσε τον αγώνα με 20 τελικές πάσες.