17.5 C
Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024

Παναθηναϊκός-Άρης 96-79 : “Αφεντικό” από το πρώτο λεπτό! (pics+vids)

Ο Παναθηναϊκός, μπήκε από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης αποφασισμένος, να τελειώσει νωρίς την υπόθεση νίκη και να μην απειληθεί. Μετά το αρχικό 19-0 οι "πράσινοι" δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω και κέρδισαν με τον ελλιπή Άρη. Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Αρτούρας Γκουντάιτις (16 πόντους) και Νέιτ Ουόλτερς (15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 8 τελικές πάσες), ενώ για τους φιλοξενούμενους ο μόνος που ξέφυγε από την μετριότητα ήταν ο Τζος Χάγκινς με 15 πόντους.

Φανταστικό ξεκίνημα για τους πράσινους οι οποίοι προηγήθηκαν με 19-0! Ο Γιώργος Καλαϊτζάκης μάλιστα είχε ήδη δέκα πόντους με δύο τρίποντα. Οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν εφτά ολόκληρα λεπτά για να σημειώσουν το πρώτο τους καλάθι με τον Σανόγκο. Συνεπώς, φυσιολογικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο να βρει τον Παναθηναϊκό με μία μεγάλη διαφορά, με το σκορ να βρίσκεται στο 24-7.

Ο Άρης με τον Χάγκινς ως "αιχμή του δόρατος" προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά. Ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επιμέρους σερί 8-2. Έφτασε έτσι στο -9, με το σκορ στο 26-17. Οι γηπεδούχοι όμως, μετά από τάιμ άουτ του Ντέγιαν Ράντονιτς άρχισαν να βρίσκουν και πάλι τον εαυτό τους και άρχισαν και πάλι να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι. Με τον Νέιτ Ουόλτερς να αναλαμβάνει περισσότερες πρωτοβουλίες, ο Παναθηναϊκός έκλεισε πολύ καλά το δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να κατευθυνθούν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 45-24 υπέρ των γηπεδούχων.

Οι "πράσινοι" μπήκαν στην τρίτη περίοδο αποφασισμένοι να μην αφήσουν το πόδι από το γκάζι. Με τους Ουόλτερς και Γκουντάιτις να παίρνουν τη μερίδα του λέοντος στην επίθεση, οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ύψιστη διαφορά στο (25') που ήταν το +29 (61-32). Με τους Χόρκλερ και Μίτρου Λονγκ να κάνουν ένα μικρό σερί, ο Άρης έριξε για λίγο τη διαφορά κάτω από τους 20 πόνους. Όμως με τον Γκουντάιτις να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι, η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς έφτασε στο +25 δτο τέλος του δεκαλέπτου, με το σκορ στο 74-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όπως είναι λογικό οι άμυνες χαλάρωσαν, με τον ρυθμό να ανεβαίνει καθώς η υπόθεση νίκη είχε κριθεί. Αυτό είχες ως αποτέλεσμα ο Ντέγιαν Ράντονιτς να προβεί στο απαραίτητο ροτέισον, με τους Νίκο Χουγκάζ και Αλέξανδρο Σαμοντούροφ να μπαίνουν για 1:30' περίπου.

ΑΝΑΠΑΝΤΕΧΟΣ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Γιώργος Καλαϊτζάκης. Ο 24χρονος φόργουορντ μας έχει συνηθίσει φέτος να αναλαμβάνει κυρίως αμυντικά καθήκοντα. Σήμερα όμως από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης έδειξε ότι μπορεί να δώσει πράγματα και στην επίθεση. Σημείωσε 10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 τελικές πάσες.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Όπως είναι λογικό με βάση την εικόνα του παιχνιδιού ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στις περισσότερες κατηγορίες. Οι "πράσινοι" όμως δεν συνηθίζουν να σουτάρουν με 81% από τις βολές, καθώς είχαν 18/22. Παράλληλα, οι γηπεδούχοι είχαν 10/21 τρίποντα δηλαδή ποσοστό 47%.