26.1 C
Σάββατο, 28 Σεπτεμβρίου, 2024

Παναθηναϊκός – Άρης 81-68: Άνετη «πράσινη» πρόκριση με «ζεστό» Ναν (pics+vids)

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Άρη με 81-68, στον πρώτο ημιτελικό του Super Cup της Ρόδου και περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στον τελικό, από την αναμέτρηση του Ολυμπιακού με το Περιστέρι.

Οι «πράσινοι» μετά το πρώτο δεκάλεπτο κυριάρχησαν και πήραν αρκετά εύκολα την πρόκριση για τον τελικό της Κυριακής (29/9, 20.30), με τους «κίτρινους» να στρέφουν το ενδιαφέρον τους στον μικρό τελικό.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, το πρώτο δεκάλεπτο ήταν και το πιο ενδιαφέρον από θέμα ανταγωνισμού, καθώς οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και τελείωσε ισόπαλο 20-20.

Ωστόσο στη δεύτερη περίοδο οι τυπικά γηπεδούχοι «έσφιξαν» την άμυνά τους και βρήκαν εύκολα καλάθια στην επίθεση. Κάπως έτσι κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ και πήγαν προηγούμενοι με διαφορά 14 πόντων (44-30) στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Πλέον οι Θεσσαλονικείς είχαν ένα «βουνό» να ανέβουν στο δεύτερο ημίχρονο, πληγωμένοι κι από τις δύο σοβαρές απουσίες τους. Όσο κυλούσε ο χρόνος όμως η διαφορά αυξανόταν και στο 30' ο φωτεινός πίνακας του κλειστού της Καλλιθέας έγραφε 66-46.

Το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού είχε εξελιχθεί σε τυπική διαδικασία, καθώς είχε ξεκαθαρίσει ο νικητής. Οι δύο προπονητές δεν έχασαν ευκαιρία να δοκιμάσουν πρόσωπα και σχήματα, καθώς έμενε να φανεί το τελικό σκορ. Η κόρνα της λήξης βρήκε λοιπόν το σύνολο του κόουτς Αταμάν να επικρατεί με 81-68 και να προκρίνεται στον τελικό.

Ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΚΑΙ Ο ΠΛΟΥΡΑΛΙΣΜΟΣ: Ο Κέντρικ Ναν ήταν ο άνθρωπος ο οποίος ηγήθηκε στον τομέα της επίθεσης για τον Παναθηναϊκό. Ο Αμερικανός τελείωσε την αναμέτρηση με 16 πόντους και 4/10 τρίποντα. Παράλληλα και οι δώδεκα παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν πέτυχαν τουλάχιστον έναν πόντο. Για τους ηττημένους ο Λευτέρης Μποχωρίδης σημείωσε επίσης 16 πόντους όμως αποβλήθηκε στα μέσα της τέταρτης περιόδου.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σ' ένα παιχνίδι στο οποίο η διαφορά «άνοιξε», οι νικητές ήταν εκείνοι οι οποίοι μάλλον αναμενόμενα επικράτησαν στις περισσότερες στατιστικές κατηγορίες. Ωστόσο η κομβική «νίκη» τους ήταν στον τομέα των ριμπάουντ όπου μάζεψαν πολλά περισσότερα από τους «κίτρινους» και το συγκεκριμένο στοιχείο τους βοήθησε να κερδίσουν.