19 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Παναθηναϊκός-Άρης 76-65: Με «όπλο» την άμυνα «τσέκαρε» το εισιτήριο για τον τελικό(Vid+Pics)

Ο Παναθηναϊκός πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος επικρατώντας του μαχητικού Άρη στον ημιτελικό με σκορ 76-65. Οι παίκτες του «τριφυλλιού» πλέον περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους για τον τελικό της Κυριακής(18/2-19:00) στον οποίο θα διεκδικήσουν το 21ο τρόπαιο τους στον θεσμό.

Στο κλειστό γυμναστήριο της Νέας Αλικαρνασσού έλαβε χώρα ο πρώτος χρονικά ημιτελικός του Κυπέλλου Ελλάδος κόντρα στον Παναθηναϊκό και τον Άρη. Μπροστά σε περίπου 3000 φίλους και των δύο ομάδων, «πράσινοι» και «κίτρινοι» ξεκίνησαν την αναμέτρηση σχετικά νωθρά.

Κατόπιν τάιμ άουτ του προπονητή του Παναθηναϊκού, Εργκίν Αταμάν, το «τριφύλλι» ''αφυπνίστηκε'' επιθετικά και οδηγήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με προβάδισμα 3 πόντων (19-16), μετά από φάουλ στο τελευταίο δευτερόλεπτο της περιόδου που οδήγησε τον Παναθηναϊκό στις βολές τις οποίες μετουσίωσε σε 2 πόντους ο αρχηγός της ομάδας, Κώστας Σλούκας.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης είδε τον Βασίλη Τολιόπουλο να βρίσκεται σε «διαστημική» φόρμα και να πετυχαίνει τους 17 από τους 33 πόντους της ομάδας και έτσι να συνεχίζει τις εξαιρετικές του εμφανίσεις, μετά από την επική του εμφάνιση κόντρα στον ΠΑΟΚ. Με ''οδηγό'' την πρόκριση επί του δικεφάλου του Βορρά, αλλά και το «διπλό» προ 2 εβδομάδων μέσα στο ΟΑΚΑ για το πρωτάθλημα, οι «κίτρινοι» θέλησαν να παραμείνουν ανταγωνιστικοί. Τα πολλά λάθη τους όμως δεν το επέτρεψαν, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να «ξεφύγει» στο σκορ με διψήφιες τιμές, φτάνοντας ακόμα και στο +16(44-28).

Πιο σημαντική στιγμή του πρώτου ημιχρόνου στάθηκε η αποβολή του Ματίας Λεσόρ με 2η τεχνική ποινή , ύστερα από χτύπημα του στον Λευτέρη Μποχωρίδη. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με σκορ 44-33 υπέρ των «πράσινων», οι οποίοι έδειχναν να ελέγχουν πλήρως την «τύχη» του αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης μπήκε πιο προσηλωμένος στα αμυντικά του καθήκοντα. Με ένα επιμέρους σερί 8-0 οι Θεσσαλονικείς μείωσαν τη διαφορά στους 8 (44-36), αλλά κάπου εκεί ανακόπηκε το σερί τους. Ωστόσο ο προπονητής του Άρη, Γιάννης Καστρίτης, βλέποντας τον Ματίας Λεσόρ εκτός, θέλησε να χτυπήσει στο ζωγραφιστό, κάτι που οδήγησε τον Κώστα Αντετοκούνμπο στο να «φορτωθεί» με 4 φάουλ και τον Εργκίν Αταμάν να περνάει στο παιχνίδι τον τρίτο σέντερ της ομάδας, Αλεξάντερ Μπαλτσερόφσκι.

Με αδόκιμα σχήματα στο παρκέ, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κάνει ένα δυνατό κλείσιμο στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα σερί 7-2 να μπει στη τελική ευθεία του αγώνα με προβάδισμα 14 πόντων(58-44).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έκανε περισσότερο διαχείριση της υπέρ του διαφοράς, σκεπτόμενος πλέον τον επερχόμενο τελικό. Με τον Άρη να παρουσιάζεται χωρίς αποθέματα ενέργειας και τον Βασίλη Τολιόπουλο στη «σίγαση» με μόλις 4 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι πλέον είχε κριθεί.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στη νίκη επί του Άρη με σκορ 76-65, πραγματοποιώντας υποδειγματική εμφάνιση αμυντικά και παράλληλα «τσέκαρε» το εισιτήριο του για τον τελικό της διοργάνωσης(18/2-19:00). Οι πράσινοι πλέον αναμένουν τον αντίπαλο τους για τον τελικό ο οποίος θα προκύψει από το «ζευγάρι» Ολυμπιακός-Προμηθέας(17/2-21:00).

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο «συνήθης ύποπτος» Κέντρικ Ναν που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 20 πόντους, 5 ασίστ 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο, πραγματοποιώντας ίσως την πιο «μεστή» του εμφάνιση με τα πράσινα.

Για τον Άρη ξεχώρισε ο «ήρωας» του προημιτελικού κόντρα στον ΠΑΟΚ, Βασίλης Τολιόπουλος, που πέτυχε 21 πόντους.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ

Ο Άρης υπέπεσε σε 17 λάθη κόντρα στον Παναθηναϊκό, αριθμός «απαγορευτικός» σε παιχνίδι χαμηλού σκορ και ειδικά κόντρα σε αντίπαλο με την ποιότητα των «πράσινων».

Παράλληλα, ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν είχε πολυφωνία στην επίθεση της, καθώς πλην του Βασίλη Τολιόπουλου που πέτυχε 21 πόντους με ποσοστό 8/14(57,1%), οι υπόλοιποι «κίτρινινοι» τα βρήκαν σκούρα κόντρα στην «πράσινη» άμυνα καθώς εκτελούσαν με ποσοστό 36%(17/46).

Τέλος, ο Παναθηναϊκός είδε την περιφέρεια του να βρίσκεται σε επίσης κακή βραδιά, καθώς εκτελούσε με 25% από το τρίποντο(5/20) και έτσι ο Εργίν Αταμάν πήγε το παιχνίδι στο ζωγραφιστό κάτι που οδήγησε τους «πράσινους» να κερδίσουν 30(23/30) βολές, έναντι 9(6/9) του Άρη.

Τα δεκάλεπτα:19-16/44-33/58-44/76-65