18.2 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Παναθηναϊκός – Απόλλωνας Π 108-77: Πάρτι… για όλους (vids)

Ο Παναθηναϊκός είχε όρεξη και φρεσκάδα αν και προερχόταν από την εβδομάδα με τους δύο αγώνες Ευρωλίγκας και συνδύασε την άνετη νίκη του, 108-77 επί του Απόλλωνα Πάτρας με πλούσιο θέαμα. Γιώργος Καλαϊτζάκης και Αγραβάνης, μαζί με τον σταθερά ανεβασμένο Παπαγιάννη, έσυραν τον χορό, χωρίς να υπάρξει κάποιος παίκτης πάντως που να μη συμμετέχει στο... πάρτι, με τον Χρήστο Σερέλη να μοιράζει και τον χρόνο συμμετοχής. Στο πάρτι φυσικά συμμετείχε με μεγάλη όρεξη και ο Απόλλωνας, ο οποίος από χθες εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή του στην κατηγορία.

Το πρώτο ημίχρονο είχε ένα απρόσμενα ανταγωνιστικό πρώτο δεκάλεπτο και ένα απόλυτα κυριαρχικό δεύτερο για τον Παναθηναϊκό. Το 29-24 του πρώτου μισού είχε τον Βερτζ να ξεχωρίζει για τις 7 ασίστ του και το δεύτερο είχε τον Παναθηναϊκό να πατάει το γκάζι, και να φτάνει στο 58-33 με τον Γκουντάιτις να έχει πάρει τη σκυτάλη από τον ορεξάτο Παπαγιάννη.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ελληνες είχαν τον πρωταγωνιστικό ρόλο για τον Παναθηναϊκό, με το τελευταίο πεντάλεπτο να έχει στο παρκέ για τον Παναθηναϊκό πεντάδα με Μποχωρίδης, αδέλφια Καλαϊτζάκη, Μαντζούκα και Σαμοντούροφ.

ΟΛΟΙ ΑΠΟ ΛΙΓΟ: Ο Παναθηναϊκός όχι μόνο χρησιμοποίησε και τους 12 παίκτες για τουλάχιστον 5 λεπτά, αλλά τους είδε και όλους να σκοράρουν τουλάχιστον 4 πόντους, σε μια εμφάνιση με "γεμάτο" το φύλλο της στατιστικής για όλη την ομάδα.