27.9 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

Παναθηναϊκός-Άλμπα 84-88: Τέλειωσε όπως… άρχισε στο ΟΑΚΑ (pics+vids)

Ο Παναθηναϊκός έπειτα από ένα κακό πρώτο ημίχρονο, σοβαρεύτηκε αλλά δεν νίκησε την Άλμπα στο ΟΑΚΑ με 88-84, σε αγώνα για την 33η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Το συγκρότημα του Χρήστου Σερέλη δεν έκλεισε ιδανικά τις εντός έδρας υποχρεώσεις του για τη φετινή σεζόν -είχε χάσει και στην πρεμιέρα στο ίδιο γήπεδο από τη Ρεάλ- στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση και πλέον έχει ρεκόρ 11-22, επίδοση που τον κατατάσσει στην 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι το «παρών» στο γήπεδο έδωσε και ο νέος τεχνικός διευθυντής του «τριφυλλιού», Σάνι Μπετσίροβιτς. Από την άλλη οι Βερολινέζοι «ανέβηκαν» στο 10-23 και παραμένουν προτελευταίοι.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, η άμυνα της ελληνικής ομάδας ήταν απούσα από το παρκέ στο πρώτο δεκάλεπτο και το γεγονός αυτό επέτρεψε σ' ένα καλοδουλεμένο σύνολο όπως είναι το γερμανικό, να σκοράρει με πολλούς και διάφορους τρόπους και να προηγηθεί χωρίς κόπο με 25-17.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και οι φιλοξενούμενοι εκτόξευσαν τη διαφορά ακόμα και στους 14 πόντους (20-34), με τους «πράσινους» πάντως να ξυπνούν στη συνέχεια και να ροκανίζουν σιγά-σιγά τη διαφορά. Πλησίασε 42-45 με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει με 42-49.

Το μομέντουμ είχε γυρίσει πια στην πλευρά της ομάδας του κόουτς Σερέλη κι αυτό φάνηκε στο τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης. Τότε ήταν που βγήκε μπροστά και ο Μπέικον με σερί πόντους και βοήθησε σημαντικά ούτως ώστε όχι απλά να πλησιάσει αλλά να προσπεράσει κιόλας στο 30' με 68-66, βάζοντας και τον λιγοστό κόσμο που βρέθηκε στο ΟΑΚΑ στην εξίσωση.

Οι φιλοξενούμενοι πάντως δεν είχαν διάθεση να παραδοθούν δίχως να παλέψουν και προηγήθηκαν με τέσσερις (71-75) στο 34', όμως το τάιμ άουτ του Σερέλη είχε αποτέλεσμα και με σερί 9-0 ήταν το «τριφύλλι» εκείνο που προσπέρασε με 80-75. Η «μάχη» συνεχίστηκε με αμείωτη ένταση, καθώς οι δύο ομάδες ήταν φανερό ότι ήθελαν τη νίκη για λόγους γοήτρου. Ένα καλάθι του Σίκμα διαμόρφωσε το 83-82 στο 39' κι όλα ήταν «ανοιχτά». Μία βολή του Αγραβάνη κι ένα καλάθι του Λο έφεραν το ματς στο 84-84 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό και το ροζ φύλλο θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Ο Μπέικον αστόχησε στην επόμενη επίθεση και ο Λο με δύο βολές έδωσε το προβάδισμα (84-86) στους Γερμανούς με 17,4'' να απομένουν. Ο Μπέικον πήρε την ευθύνη σουτάροντας για τρεις κι αστόχησε, με τους Γερμανούς να φεύγουν με τη νίκη με 88-84.

ΤΟ ΚΟΥΑΡΤΕΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΦΤΑΣΕ: Οι Μπέικον (16π.), Γκριγκόνις (15π.), Παπαγιάννης (13π.), Λι (12π.) ήταν οι κορυφαίοι για την ελληνική ομάδα, ενώ κουαρτέτο διψήφιων είχαν και οι νικητές με Σμιθ να είναι ο κορυφαίος σκόρερ με 14 πόντους.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Παναθηναϊκός για ακόμα μία φορά πλήρωσε την αδυναμία του στο αμυντικό ριμπάουντ. Τα δέκα επιθετικά των φιλοξενούμενων κόστισαν σε μεγάλο βαθμό, ενώ υπήρξε σοβαρό πρόβλημα και στη δημιουργία με 10 ασίστ για 12 λάθη.