21.3 C

Παναθηναϊκός-Άλμπα 84-75: Βερολίνο ετοιμάσου, ο «Εξάστερος» έρχεται! (pics)

Πήρε τη δεύτερη θέση και είναι έτοιμος για το μεγάλο ταξίδι για το 7ο! Ο Παναθηναϊκός αγχώθηκε για 30 λεπτά απέναντι στην Άλμπα, όμως στο τέλος ήταν και στις δύο πλευρές του παρκέ η ομάδα, που όλοι ονειρεύονται πως θα πάει στο Βερολίνο να σηκώσει την κούπα, ολοκληρώνοντας με 84-75 στο «φλεγόμενο» ΟΑΚΑ μια τρομερή χρονιά στην κανονική περίοδο με ρεκόρ 23-11 και περιμένοντας την ομάδα, που θα πάρει την 7η θέση από τα play in, τη στιγμή που οι Γερμανοί ολοκλήρωναν τη σεζόν στο 5-29.

Ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα του αγώνα βρισκόταν σε... διάθεση Ρόδου, αφήνοντας την Άλμπα να σκοράρει από κοντά, για να προηγηθεί με διαφορά επτά πόντων στα μέσα της πρώτης περιόδου (5-12). Μόλις μπήκαν στο παρκέ ο Σλούκας και ο Λεσόρ, οι συνεργασίες τους έδειχναν να αρχίζουν να ομαλοποιούν την κατάσταση, μειώνοντας στον πόντο για την ομάδα τους (16-17 στο 8'), αλλά τα προβλήματα στην άμυνα στη ρακέτα συνεχίστηκαν, με τον Κουμάτζε να βρίσκει λύσεις για το γερμανικό +6 στο δεκάλεπτο (17-23).

Ο Σλούκας συνέχισε να επιχειρεί να «ωθήσει» τους συμπαίκτες του και ο Μήτογλου έβαλε πράγματι οντότητα κοντά στο καλάθι, με αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να περάσουν μπροστά στο σκορ στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου (30-27). Το μακρινό σουτ της Άλμπα κράτησε τους φιλοξενούμενους στο ματς, για να ακολουθήσουν διαδοχικές εναλλαγές στο προβάδισμα, με τον Παναθηναϊκό να κλείνει προηγούμενος το ημίχρονο με 38-37, έχοντας ως... τερματοφύλακα τον Αντετοκούνμπο, που ήρθε τελικά εκείνος να κάνει τη διαφορά στο «ζωγραφιστό», ιδιαίτερα στην άμυνα.

Πέντε σερί πόντοι του Ναν έδειχναν να δίνουν ρυθμό στον Παναθηναϊκό στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με την ανεβασμένη απόδοση του Αμερικανού και του Γκριγκόνις να δείχνει πως το «τριφύλλι» ήταν έτοιμο να ξεφύγει (55-48 στο 26'), όμως η «πράσινη» άμυνα πάλι είχε σοβαρά προβλήματα και ο Τόμας έκανε... παρελάσεις για να προηγηθούν οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους 2-11 στο επόμενο τρίλεπτο (57-59). Παρουσιάζοντας διάφορες επιθετικές λύσεις, οι παίκτες του Γκονζάλες συνέχισαν να θέτουν προβλήματα, με τον Ολίντε να σκοράρει στο τέλος τρίτης περιόδου για το 60-63.

Ο Αντετοκούνμπο έδωσε ψυχολογία μέσα από την άμυνα με τις ικανότητές του στον αέρα, σταματώντας τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων, και με ρεσιτάλ από μακρινά σουτ το σερί 13-0 ανάγκαζε σε τάιμ άουτ τον Γκονζάλες, βάζοντας «φωτιά» στο ΟΑΚΑ (73-63 στο 34'). Αυτό το «ξέσπασμα» ήταν και αρκετό για να έρθει ουσιαστικά το αποτέλεσμα, με την τελική διαφορά να καταλήγει σε αυτά τα επίπεδα και τον Παναθηναϊκό να περιμένει πια τον 7ο της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκα, για να περάσει κι αυτό το «εμπόδιο», τσεκάροντας εισιτήρια για Βερολίνο (84-75).

Δεκάλεπτα: 17-23, 38-37, 60-63, 84-75

ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΑΣ: Πολλοί παίκτες έβαλαν στο τέλος το «λιθαράκι» τους, για να πάρει την νίκη της δεύτερης θέσης ο Παναθηναϊκός, όμως αυτός που γύρισε το διακόπτη στο τέλος ήταν ο Κώστας Αντετοκούνμπο. Με τις φοβερές του άμυνες στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, έδωσε την ψυχολογία στους υπόλοιπους για όσα ακολούθησαν και για να «καθαρίσει» το ματς, το οποίο ολοκλήρωσε ο ίδιος με εννέα πόντους, τρία ριμπάουντ και τέσσερα κοψίματα, προσφέροντας κάτι παραπάνω και από πολύτιμες υπηρεσίες στα σχεδόν 12 λεπτά, όπου αγωνίστηκε.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Παναθηναϊκός δεν έκανε πολλά λάθη, δέκα στον αριθμό, έναντι των 15 των Γερμανών, που ειδικά στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου έκαναν τη διαφορά, για να «χτίσουν» το μομέντουμ επικράτησης οι «πράσινοι», σημειώνοντας και ελαφρώς καλύτερες επιδόσεις στα σουτ εντός παιδιάς.