21.6 C
Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024

Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 86-85: Ο Ναν «λύτρωσε» τους «πράσινους» (pics+vids)

Ο Παναθηναϊκός νίκησε την ΑΕΚ στο άδειο ΟΑΚΑ με 86-85, στο μεγάλο ντέρμπι που έριξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν την αήττητη πορεία τους εντός συνόρων και με 14 βαθμούς συνεχίζουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ενώ παράλληλα εξέτισαν και την τελευταία αγωνιστική της ποινής τους, παίζοντας χωρίς κόσμο για τέταρτη φορά. Πλέον το σύνολο του Εργκίν Αταμάν στρέφει το ενδιαφέρον του στο εντός έδρας παιχνίδι της Πέμπτης (23/11) με τη Βαλένθια εντός έδρας για την Ευρωλίγκα.

Από την πλευρά της η Ένωση υπέστη την τέταρτη ήττα της και με 10 βαθμούς, συγκατοικεί στην έβδομη θέση της κατάταξης με το Λαύριο και το Κολοσσό. Η επόμενη υποχρέωση του συγκροτήματος του Ζοάν Πλάθα, είναι την Τετάρτη (22/10) στα Άνω Λιόσια με αντίπαλο την πολωνική Στσέτσιν για το BCL.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες δεν έδειξαν ιδιαίτερη διάθεση στην άμυνα, στο εναρκτήριο κομμάτι. Είναι χαρακτηριστικό ότι το ένα ελεύθερο σουτ διαδεχόταν το άλλο κι αυτό ευνόησε τους γηπεδούχους οι οποίοι δίχως να είναι εντυπωσιακά εύστοχοι, αλλά κυκλοφορώντας καλά την μπάλα προηγήθηκαν με 25-18 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με την Ένωση να πραγματοποιεί τη δική της αντεπίθεση και σιγά-σιγά να μειώνει τη διαφορά, πλησιάζοντας στους δύο πόντους (32-30). Ωστόσο σ' εκείνο το χρονικό σημείο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την πίεσή τους στην άμυνα και βρήκαν ορισμένες επιθετικές λύσεις, γεγονός που τους επέτρεψε να ξεφύγουν με διψήφια διαφορά πόντων, πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο με 48-37.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την ΑΕΚ να πραγματοποιεί την αντεπίθεσή της και να δείχνει ότι δεν είχε την παραμικρή διάθεση να παραδοθεί, δίχως πρώτα να εξαντλήσει τα περιθώρια. Μέσα σ' ένα τρίλεπτο μετέτρεψε το -11 σε -3 και το τρίποντο του Κουζμίνσκας την έφερε στο 52-49. Μάλιστα με δύο βολές του Καμπενγκέλε, το σύνολο του Πλάθα προσπέρασε (54-55) και το κάρφωμα του Νετζήπογλου την έφερε στο 54-57, με τον κόουτς Αταμάν να καλεί εσπευσμένα το δεύτερο τάιμ άουτ του. Στο 30' ο φωτεινός πίνακας του ΟΑΚΑ έγραφε 63-66 κι όλα ήταν «ανοιχτά», καθώς η Ένωση επικράτησε με 29-15 στο τρίτο δεκάλεπτο.

Οι άμυνες είχαν «σφίξει» για καλά στο ξεκίνημα της τελευταίας και καθοριστικής περιόδου και οι φιλοξενούμενοι άντεχαν, έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων (65-70) στο 33'. Το ντέρμπι συνεχιζόταν και ήταν για γερά νεύρα, με τον Ναν να βρίσκει μεγάλα σουτ για να φέρει μπροστά τους «πράσινους» με 77-74 όμως ο Κουζμίνσκας απάντησε με δική του «βόμβα» για το 77-77 στο 36'. Η ΑΕΚ άντεχε και ξέφυγε με 79-82 και 81-85 στο 39', ωστόσο ένα τρίποντο του Ναν «έγραψε» το 84-85 και ο Αμερικανός γκαρντ κέρδισε δύο βολές στα 13'' πριν το φινάλε. Έβαλε και τις δύο για το 86-85 και η ΑΕΚ είχε την τελευταία επίθεση, με τον Ραντλ να αστοχεί σε ελεύθερο τρίποντο και το παιχνίδι κατέληξε στο «τριφύλλι».

ΗΓΕΤΗΣ: Ο Κέντρικ Ναν στη δεύτερή του εμφάνιση στο ελληνικό πρωτάθλημα έκανε αυτό για το οποίο αποκτήθηκε, καθώς σημείωσε 18 πόντους με πολύ μεγάλα σουτ κι έσωσε τους «πράσινους» από την πρώτη τους ήττα στο ελληνικό πρωτάθλημα. Για τους ηττημένους ο Τίλμαν σταμάτησε στους 20 πόντους και τα 9 ριμπάουντ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η ευστοχία του Παναθηναϊκού στα τρίποντα έμελλε να κάνει τη διαφορά, καθώς οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με 11/22 προσπάθειες πίσω από τη γραμμή των 6,75μ., σε μία αναμέτρηση που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Οι φιλοξενούμενοι πήραν 22 πόντους δεύτερης ευκαιρίας έναντι μόλις τεσσάρων του «τριφυλλιού» όμως δεν αποδείχθηκε αρκετό για να φύγουν με το διπλό από το ΟΑΚΑ.