18.6 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Παλένθια – Μπαρτσελόνα 83-84: Την έσωσε δύο φορές ο Λαπροβίτολα (vids)

Για την δεύτερη αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος, η Παλένθια υποδέχτηκε την Μπαρτσελόνα και έβαλε πολύ δύσκολα στην ομάδα της Ευρωλίγκας. Στο τέλος όμως, η ομάδα της Βαρκελώνης κατάφερε να πάρει την νίκη με 84-83.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μπουν στον αγώνα δυνατά και να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο μόλις έναν πόντο πίσω από τους φιλοξενούμενους (18-19). Η Μπαρτσελόνα ανέβασε ρυθμό στην δεύτερη περίοδο και περιόρισε επιθετικά την Παλένθια ωστόσο αυτό δεν συνέχισε στην αρχή του δεύτερου μισού καθώς μένα επί μέρους 23-16 κατάφερε να φτάσει πάλι την διαφορά σε απόσταση ενός καλαθιού. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, άγγιξε την νίκη, ωστόσο η Μπαρτσελόνα στα τελευταία δύο δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας έφερε το σκορ πάλι στην ισοπαλία με 72-72, έπειτα από εύστοχο σουτ του Λαπροβίτολα.

Το επιπλέον πεντάλεπτο της παράτασης αποδείχτηκε και αυτό πολύ αγχωτικό καθώς οι δύο ομάδες παρέμεναν σε όλη την διάρκεια σε απόσταση βολής η μία από την άλλη. 13 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Φράνκε έδωσε το προβάδισμα στην Παλένθια ωστόσο για μία ακόμη φορά, ο Λαπροβίτολα έσωσε την Μπαρτσελόνα και την οδήγησε στην νίκη με 83-84.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Ουίλι Χερνανγκόμεθ με 21 πόντους ενώ από πλευράς γηπεδούχων ξεχώρισε ο πρώην παίκτης του Περιστερίου, Μπράντον Μπράουν.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 25-34, 48-50, 72-72, 83-84.