25 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Παίδων: Ισπανία – Ελλάδα για μια θέση στον τελικό

Η Ισπανία θα είναι η αντίπαλος της Εθνικής Ελλάδας Παίδων στην ημιτελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U16 που διεξάγεται στο Ηράκλειο της Κρήτης.

Μετά τη νίκη τους με 76-69 επί της Ιταλίας οι Ίβηρες θα τεθούν αντιμέτωποι με τη «γαλανόλευκη» στους «4». Σε περίπτωση νίκης το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα παίξει για το χρυσό μετάλλιο απέναντι στο νικητή της αναμέτρησης ανάμεσα στη Γαλλία και τη Σερβία και σε περίπτωση ήττας θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο κόντρα στον ηττημένο του εν λόγω ζευγαριού.

Η Ισπανία είχε καλή εμφάνιση καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Προηγήθηκε στο ημίχρονο με 43-28 και είχε κορυφαίους τους Βιγκέρ (15π., 10 ριμπάουντ, ασίστ) και Ζουρίτα (14π.). Από τη «σκουάντρα ατζούρι» ξεχώρισε ο Λίβινγκστον με 16π. και έξι ασίστ.

Το δεύτερο «εισιτήριο» για τους «4» πήρε η Γαλλία, που μετά το υπέρ της 37-22 του πρώτου ημιχρόνου κόντρα στη Λετονία συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και κέρδισε εύκολα με 66-41. Οι «τρικολόρ» στηρίχθηκαν στην καλή τους άμυνα και την ομαδικότητα και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με σχετική ευκολία, έχοντας κορυφαίο τον Κάμερον Ουιντό με 22π. και δέκα ριμπάουντ σε 20’.

Την τετράδα του φετινού Ευρωμπάσκετ U16 συμπλήρωσε η Σερβία, η οποία κατέβαλλε την αντίσταση του Ισραήλ με 65-56. Οι Ισραηλινοί πάλεψαν, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο (31-31), αλλά στο δεύτερο δεν είχαν δυνάμεις και οι «Πλάβι» πήραν τη νίκη-πρόκριση που θα τους φέρει αντιμέτωπους με τη Γαλλία