21.3 C

Ούνικς – ΤΣΣΚΑ 75-86: Δυνατή στα ζόρικα (vids)

Η ΤΣΣΚΑ έδειξε χαρακτήρα και τη στόφα της μεγάλης ομάδας, περνώντας από την έδρα της «καυτής» Ούνικς με νίκη 86-75 αντιδρώντας μετά την εντός έδρας ήττα από το Μιλάνο και πιάνοντας Μιλάνο και Ζενίτ στις 12 νίκες στην τρίτη θέση. Αφησε τον σημερινό της αντίπαλο στο 12-8, ρεκόρ που έχει και ο Ολυμπιακός, όμως η Ούνικς υπερτερεί σε πιθανή ισοβαθμία με την ΤΣΣΚΑ αφού είχε νικήσει στη Μόσχα με 21 πόντους.

Ο Λορέντζο Μπράουν ήταν ασταμάτητος για την Ούνικς στο πρώτο δεκάλεπτο και ο βασικός δημιουργός του υπέρ της 20-16, όμως, η ΤΣΣΚΑ έπαιζε πιο σωστά και με επιθετικό εκφραστή τον Σβεντ πήρε τα ηνία του αγώνα και έφτασε στο 32-37 του ημιχρόνου

H ΤΣΣΚΑ με τον κεφάτο Σβεντ πήγε στο 23' για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά, 36-46, και παρότι η Ούνικς με έναν νέο ξέσπασμα του Λορέντζο Μπράουν πλησίασε στο 53-56 στο 28', το δεκάλεπτο έληξε με 57-64 και με την ομάδα του Ιτούδη να ελέγχει τον ρυθμό και να έχει αυτοσυγκέντρωση κυρίως στην άμυνα.

Αυτό το προσόν, το καθαρό μυαλό δηλαδή, χάθηκε και στις δύο πλευρές του γηπέδου για την ΤΣΣΚΑ στην έναρξη της τελευταίας περιόδου. Η Ούνικς ανέβασε κατακόρυφα την αμυντική της πίεση, βρήκε λύσεις μπροστά και από τον Χεζόνια και το 64-65 στο 34' έδειχνε ντέρμπι.

Η ΦΑΣΗ: Στο 36' και με το σκορ στο 66-69, ο Χεζόνια ευστόχησε σε τρίποντο το οποίο όπως έδειξε το βίντεο ήταν πολύ οριακά εκπρόθεσμο και σωστά ακυρώθηκε. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Σβεντ έβαλε το δικό του εμπρόθεσμα, έκανε το 66-72 και όσο κι αν υπήρχε χρόνος όλη αυτή  η φάση ήταν καθοριστική και για την ψυχολογία αφού η Ούνικς έτρεχε μεγάλη αντεπίθεση και... της έκοψε τη φόρα.

Μέχρι να... συνέλθουν οι γηπεδούχοι, η ΤΣΣΚΑ πήγε στο +9, 68-77 και είχε διασφαλίσει μια νίκη που συνολικά δικαιούταν με την εικόνα της.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η διαφορά στα τρίποντα ήταν σημαντική μεταξύ των δύο ομάδων και έκρινε πολλά στην εξέλιξη του αγώνα. Το 6/20 ήταν κακό και... ξένο για τι συνήθειες της Ούνικς, το 10/27 χωρίς να είναι κάτι εντυπωσιακό έδωσε ώθηση στην ΤΣΣΚΑ και ειδικά τα τρία συνεχόμενα στο 38'.