19 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Ούνικς Καζάν – Μπαρτσελόνα 70-64 : Αλμα τετράδας με… Brown and Brown (vids)

Η γκαζωμένη Ούνικς Καζάν δεν σταματάει πουθενά και σήμερα ανάγκασε και την πρωτοπόρο της Ευρωλίγκας Μπαρτσελόνα να φύγει με σκυμμένο κεφάλι από το Καζάν. Το 70-64 έφερε φαρδιά - πλατιά μία υπογραφή από... τέσσερα χέρια όμως. Μπράουν ανέγραφε, με τον Τζον και τον Λορέντζο να είναι οι μεγάλοι πρωταγωνιστές και να οδηγούν την ομάδα τους στο 12-7 και σταθερά σε τροχιά πρώτης τετράδας. Η μέτρια Μπαρτσελόνα έχει πλέον 16-5.

Η άμυνα της Μπαρτσελόνα και... ο Τζον Μπράουν ήταν οι πρωταγωνιστές του πρώτου ημιχρόνου. Ο φόργουορντ της Ούνικς με 11 δικούς του πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν ο βασικός πρωταγωνιστής του 17-14 για την ομάδα του. Η άμυνα της Μπάρτσα εγκλώβισε και τον Μπράουν και... όλους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Χίγγινς έδωσε πόντους για το 10-0 σερί που έφερε το 17-24 και το ημίχρονο έληξε με 31-35. Η Ούνικς είχε 0/6 τρίποντα σε 20 λεπτά.

Ο Κάναν ζεστάθηκε, η Ούνικς βρήκε πόντους και από μακρά και με σερί 12-0 στο 27' βρέθηκε μπροστά με 47-41. Κράτησε τον ρυθμό και έκλεισε την περίοδο με το υπέρ της 54-48 μετά από επί μέρους 23-13. Οι δύο Μπράουν ήταν ασταμάτητοι, με τον Λορέντζο πια να γκαζώνει κι αυτός και η Ούνικς μπήκε στο τελευταίο τρίλεπτο από το +10, 66-56. Διαφορά που αποδείχθηκε παραπάνω από ασφαλής για να της εξασφαλίσει τη σημαντική αυτή επιτυχία.

ΝΙΚΗ ΜΕ... ΕΠΩΝΥΜΟ: Ο Τζον Μπράουν την κράτησε μόνος του όρθιος στο μουδιασμένο πρώτο ημίχρονο, ο Λορέντζο πάτησε το γκάζι στο δεύτερο και οι δύο Μπράουν ήταν οι απόλυτοι πρωταγωνιστές της νίκης της Ούνικς.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Μπαρτσελόνα έμεινε στις 10 ασίστ, δείγμα πέραν των 64 πόντων παραγωγικότητας, της στείρας επιθετικής βραδιάς της, με την Ούνικς να της κόβει τη δημιουργία, την ώρα που οι Ρώσοι τελείωσαν το ματς με 17 τελικές πάσες.