17.5 C
Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

Ουλμ-Αρης 66-86: «Αυτοκρατορικό» πάρτι-πρόκριση στη Γερμανία (Pics)

Μεγαλοπρεπέστατη εμφάνιση από τον Άρη που «άρπαξε» τεράστιο διπλό στην έδρα τους Ουλμ με σκορ 86-66 και «τσέκαρε» το εισιτήριο του για την επόμενη φάση του Γιούροκαπ. Σε «αφηνιασμένη» βραδιά οι περιφερειακοί των «κίτρινων» που πραγματοποίησαν ευρωπαϊκή εμφάνιση από «τα παλιά». Στο παιχνίδι της επόμενης και τελευταίας αγωνιστικής κόντρα στη Τρέντο, ο Άρης θέλει πλέον νίκη για να πάρει και το πλεονέκτημα έδρας στην επόμενη νοκάουτ φάση της διοργάνωσης, αν η Ουλμ ηττηθεί από την δυνατή Μπουργκ.

Σε παιχνίδι για τον 2ο όμιλο του Γιούροκαπ, ο Άρης επισκέφτηκε την Γερμανία για να αντιμετωπίσει την Ουλμ. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με εξαιρετική ευστοχία και έβαλαν δύσκολα στην άμυνα των φιλοξενούμενων που  δυσκολεύτηκε να βρει λύσεις. Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη όμως ανέβασαν ρυθμό επιθετικά και ακολούθησαν στο σκορ την Ουλμ, με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκει τους «κίτρινους» στο -3 (26-23).

Στη δεύτερη περίοδο, ο Άρης έκανε ιδανικό ξεκίνημα. Με ένα γρήγορο 8-0 πήρε το προβάδισμα, αναγκάζοντας τον προπονητή της Ουλμ, Άντον Γκαβέλ, να καλέσει εσπευσμένα σε timeout. Οι φιλοξενούμενοι ελέγχοντας το μομέντουμ, ''υποχρέωσαν'' τους φίλους τους που έδωσαν το παρόν σε ένα ακόμα εκτός έδρας παιχνίδι, να κάνουν αισθητή τη παρουσία τους. Με εξωφρενικό ποσοστό από την γραμμή του τριπόντου (44.4%), ο Άρης οδηγήθηκε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενος με σκορ 49-40, πραγματοποιώντας ένα «ονειρικό» δεύτερο δεκάλεπτο στο οποίο έκανε επιμέρους 26-14 και 31-14 συνολικά, μετατρέποντας το 26-18 σε 49-40.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν «διαστημικό» για τον Άρη. Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη σκόρπισαν στους πέντε ανέμους την Ουλμ, κάνοντας «όργια» σε επίθεση και άμυνα. Με ένα επιμέρους σκορ 22-8 αποσπάστηκαν με διαφορές άνω των 20 πόντων, μετατρέποντας την αναμέτρηση σε «κίτρινο» πάρτι, ξεσηκώνοντας τους Αρειανούς της κερκίδας. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 71-48 υπέρ του Άρη ο οποίος πλέον κυνήγησε την διαφορά, καθώς στο παιχνίδι του πρώτου γύρου είχε ηττηθεί από τους Γερμανούς με 11 πόντους (88-99).

Στην τέταρτη περίοδο η Ουλμ μπήκε πιο σοβαρή και «συμμάζεψε» την κατάσταση, διατηρώντας τα προσχήματα. Παρόλα αυτά ο Άρης έδειξε ωριμότητα και ψυχραιμία, παρά τους τραυματισμούς των Μπλούμπεργκ και Γκάλινατ και κατάφερε να πάρει μία εντυπωσιακή νίκη με σκορ 86-66, κλειδώνοντας έτσι και την παρουσία του στην επόμενη φάση του Γιούροκαπ. Πλέον η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη θέλει νίκη επί της Τρέντο την επόμενη αγωνιστική στη Θεσσαλονίκη και παράλληλα ήττα της Ουλμ από την δυνατή Μπουργκ στη Γαλλία, προκειμένου να εξασφαλίσει και το πλεονέκτημα έδρας την επόμενη φάση.

ΑΔΙΑΝΟΗΤΗ εμφάνιση για την ομάδα του Άρη έκανε ο Ρόνι Χάρελ που στην στατιστική του «έγραψε» 19 πόντους, 7 ασίστ και 8 ριμπάουντ και 6 κλεψίματα!

Εξαιρετικός για τους «κίτρινους» ήταν και ο Βασίλης Τολιόπουλος που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 17 πόντους, 1 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ενώ είχε και 1 κλέψιμο.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ

Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν στη «μάχη» της δημιουργίας καθώς μοίρασαν 20 ασίστ για 15 λάθη, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι μοίρασαν 15 ασίστ για 17 λάθη αντίστοιχα.

Παράλληλα, ο Άρης κυριάρχησε και στο κομμάτι των ριμπάουντ καθώς «μάζεψε» 38 ριμπάουντ, έναντι 28 ριμπάουντ των Γερμανών.

Την επόμενη και τελευταία αγωνιστική (7/2-20:00) ο Άρης αντιμετωπίζει την ιταλική Τρέντο στο Nick Gallis Hall και με νίκη ελπίζει και στο πλεονέκτημα έδρας στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, αν η Ουλμ ηττηθεί και από την εξαιρετική Μπουργκ στη Γαλλία.

Τα δεκάλεπτα: 26-23/40-49/48-71/66-86