18.1 C
Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024

Ουκρανία-Πολωνία 86-94: Ο Πονίτκα την πήρε από το… χέρι και την οδήγησε στους «8» (pics,vids)

Σε μία συγκλονιστική σε εξέλιξη αναμέτρηση με 12 εναλλαγές στο προβάδισμα εκατέρωθεν, η Πολωνία επικράτησε της Ουκρανίας, με 94-86 στη μάχη του Βερολίνου. Καμία από τις δύο ομάδες δεν ξέφυγε με διαφορά μεγαλύτερη των 9 πόντων, ενώ ο μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ματέους Πονίτκα, με τον Πολωνό γκάρντ-φόργουορντ να ολοκληρώνει την αναμέτρηση με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 τελικές πάσες. Από κοντά με σημαντική συνεισφορά στο σκοράρισμα και ο Έι Τζέι Σλότερ που πρόσθεσε άλλους 24 πόντους. Στα 35" και με το σκορ 88-86 υπέρ της Πολωνίας ο (αρνητικός) Μιχάιλιουκ, αστόχησε σε δύσκολο λέι απ και έπειτα το παιχνίδι πήγε στη ρουλέτα των βολών όπου δεν λάθεψε η Πολωνία. Το καλύτερο ποσοστό στα μακρινά σουτ των Πολωνών έκανε τη διαφορά, καθώς σούταραν με 37%,έναντι με 26% των αντιπάλων τους, καλύπτοντας έτσι τη μεγάλη διαφορά στις τελικές πάσες, όπου οι Ουκρανοί υπερίσχυσαν με 24-16. Πλέον η Πολωνία θα αντιμετωπίσει τη Σλοβενία στους «8» την  Τετάρτη (14/9).

Μετά το αρχικό 5-0 των Πολωνών στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι Ουκρανοί ισορρόπησαν γρήγορα την αναμέτρηση με τις δύο ομάδες να πάνε χέρι-χέρι στο υπόλοιπο της πρώτης περιόδου.

Παρόμοιο το σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο με καμία από τις δύο ομάδες να μην ξεφεύγει με διαφορά μεγαλύτερη των εφτά πόντων. Αυτό το προβάδισμα δημιουργήθηκε ουσιαστικά προς το τέλος του ημιχρόνου, όπου οι Ουκρανοί με τον Μπομπρόφ πρωταγωνιστή, έτρεξαν ένα επιμέρους σερί 8-0 (44-37). Όμως οι Πολωνοί αντέδρασαν γρήγορα με τον Έι Τζέι Σλότερ και έκλεισαν τη διαφορά, στο -3 της ανάπαυλας. Το ταμπλό έγραφε 45-42, με το ισχνό προβάδισμα της Ουκρανίας.

Η μάχη συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι εναλλαγές στο προβάδισμα της αναμέτρησης ήταν απανωτές, με τους Πολωνούς να βρίσκονται στο +2 στο τέλος της περιόδου, με το σκορ στο 69-67. Στο (35') μετά από αρκετή ώρα, δημιουργήθηκε ένα μικρό προβάδισμα. Οι Πολωνοί με τους Πονίτκα και Σοκολόβσκι, βρήκαν λύσεις στην επίθεση και ξέφυγαν με +9 (87-78).

Οι Ουκρανοί όμως δεν τα παράτησαν, με ένα γρήγορο 6-0 μείωσαν στους 3 και το παιχνίδι έγινε ροντέο. Οι δύο ομάδες σκόραραν μόνο με βολές και ο Μιχάιλιουκ με το σκορ στο (86-88) αστόχησε σε δύσκολο λέι απ στα 35". Από εκεί και πέρα το παιχνίδι οδηγήθηκε μοιραία στην "ρουλέτα" των βολών με την Πολωνία να μην λαθεύει και να πανηγυρίζει τη σπουδαία πρόκριση στα προημιτελικά του Eurobasket.