24.1 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Ουγγαρία-Σλοβενία 88-103: Να περάσει ο επόμενος (vids)

Έχοντας πίσω της τη δύσκολη πρεμιέρα με τη Λιθουανία για τη Σλοβενία το ζητούμενο στον δεύτερο αγώνα της κόντρα στην Ουγγαρία ήταν διπλό. Η νίκη και η όσο το δυνατόν καλύτερη διαχείριση του υλικού του αφού τα πιο δύσκολα έρχονται. Έκανε το 2/2 για τον 2ο όμιλο του Ευρωμπάσκετ με το άνετο 103-88, κρατώντας τους βασικούς στο παρκέ μόνο όσο χρειαζόταν.

Οι Σλοβένοι μπήκαν στο ματς με πατημένο το γκάζι και πολύ καλή απόδοση και στις δύο πλευρές του παρκέ. Έτσι έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 29-16 και κυριαρχώντας στον «αέρα» με υπερδιπλάσια ριμπάουντ ήταν στο +21 (33-54). Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Σέκουλιτς να μοιράζει τον χρόνο στους παίκτες του. Όσο ήταν στο παρκέ ο Λούκα Ντόνσιτς δεν άφηνε ανικανοποίητους τους θεατές με αρκετές ωραίες φάσεις.