20.6 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Ουγγαρία-Λιθουανία 64-87: Την έβαλε στα καλάθια και τώρα…”τελικός” με Βοσνία (pics,vids)

Η Λιθουανία έκανε το... "καθήκον" της, απέναντι στην ανίσχυρη Ουγγαρία, πήρε την πρώτη της  νίκη στον 2ο όμιλο του Eurobasket και πλέον πάει να τα παίξει όλα για όλα με την Βοσνία (αύριο 15:30), ώστε να την φτάσει (στις δύο νίκες) και να διεκδικήσει την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Το τελικό 87-64 ήρθε με το δίδυμο Σαμπόνις-Βαλαντσιούνας να κάνουν "θραύση" κάτω από τα καλάθια με 19 και 21 πόντους αντίστοιχα. Το +22 στα ριμπάουντ (48-26) δείχνει την πραγματική κυριαρχία των Λιθουανών στις δύο ρακέτες και το που κρίθηκε η αναμέτρηση. Ο Μάριους Γκριγκόνις πρόσθεσε άλλους 15 πόντους (5/9 σουτ) με 5 τελικές πάσες. Στη τελευταία θέση οι Ούγγροι στον όμιλο του «θανάτου».

Οι Λιθουανοί ήθελαν να ξεφύγουν από νωρίς στην αναμέτρηση, ώστε να μην μπει ο παράγοντας του άγχους στη συνέχεια της αναμέτρησης. Πήραν «κεφάλι» έξι πόντων στο (6'), όμως οι Ούγγροι έκλεισαν καλά το δεκάλεπτο και μπόρεσαν να μείνουν κοντά στο σκορ, καθώς το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν 22-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως οι Λιθουανοί με ένα σερί 13-0 άνοιξαν τη διαφορά και δεν άφησαν πολλά περιθώρια αμφισβήτησης της κυριαρχίας τους στο παρκέ. Μάλιστα στο τελευταίο λεπτό πριν το ημίχρονο πραγματοποίησαν άλλο ένα σερί 5-0 αυτή φορά, γεγονός που μεγάλωσε τη διαφορά. Αυτή έφτασε στο +15, με το σκορ της ανάπαυλας να είναι 48-33. Μεγάλη η υπεροπλία των Λιθουανών μέσα στη ρακέτα με τους Ντομάντας Σαμπόνις και Γιόνας Βαλαντσιούνας να κάνουν τη διαφορά.

Στην επανάληψη οι Λιθουανοί δεν είχαν καμία διάθεση να σταματήσουν. Οι ψηλοί τους έκαναν θραύση στο "ζωγραφιστό" με αποτέλεσμα να κλείσουν την τρίτη περίοδο στο +23. Γεγονός που έκανε τυπική υπόθεση το υπόλοιπο της αναμέτρησης. Ο Καζίς Μακσβίτις, έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους του παίχτες και κάπως έτσι έφτασε στην εύκολη επικράτηση.