25 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Ουγγαρία-Ελλάδα 69-50: Τρίτη ήττα για τις Κορασίδες, με Ιταλία στις «16» (pics)

Η Εθνική Κορασίδων για άλλον έναν αγώνα της στο Ευρωμπάσκετ U16 γνώρισε πολλά επιθετικά προβλήματα, κάτι που φαίνεται από το γεγονός ότι σκόραρε 20 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και 30 στο υπόλοιπο ματς με την Ουγγαρία, με τις Μαγυάρες να το εκμεταλλεύονται και να υποχρεώνουν την ελληνική ομάδα σε τρίτη ήττα με 69-50, την ίδια στιγμή που στον όμιλο, με τον οποίο διασταυρωνόμαστε, ξεκαθάριζε επίσης η κατάσταση, με αποτέλεσμα να βρούμε μπροστά μας την Ιταλία στη δεύτερη φάση.

Οι παίκτριες της Μίχα μπήκαν αρκετά καλά στο ματς, όπως είχαν κάνει και με τη Γαλλία, καταφέρνοντας να προηγηθούν με 15-20, έχοντας πληθώρα επιθετικών επιλογών. Μέσα σε 3.5 λεπτά, όμως, στη δεύτερη περίοδο ένα 10-4 επιμέρους σκορ έδωσε προβάδισμα στην Ουγγαρία, που συνέχισε στον ίδιο ρυθμό κι έφτασε ακόμη και στο +9, προτού μαζέψουμε τη διαφορά και μειώσουμε στο 38-34 του ημιχρόνου με τρίποντο της Φουστέρη.

Οι Μαγυάρες κατάφεραν να «χτίσουν» διψήφια διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο και θα έμπαιναν, χάρη στις λύσεις της Μπαμπάι, με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις στην τελική ευθεία (55-41). Ο δείκτης του σκορ θα ανέβαινε και στο +20, με τις Κορασίδες για άλλο ένα ματς να «κολλάνε» σε πολλά διαστήματα επιθετικά και να το πληρώνουν με την τρίτη τους ήττα (69-50).

Στο παιχνίδι του πρώτου ομίλου, με τον οποίο διασταυρώνεται ο δικός μας, η Κροατία κυριάρχησε έναντι της Γερμανίας για τρία δεκάλεπτα κι έμοιαζε έτοιμη να πάρει την πρωτιά στην τριπλή ισοβαθμία με την Ιταλία. Οι Γερμανίδες επέστρεψαν στο τέλος, κόντεψαν να κάνουν την ανατροπή, όμως δεν την ολοκλήρωσαν (60-55) και, κάπως έτσι, η Εθνική Κορασίδων θα βρει μπροστά της τη «Σκουάντρα Ατζούρα», που υπερτερεί.

Δεκάλεπτα: 15-20, 38-34, 55-41, 69-50