18.3 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Οπάβα – Προμηθέας 97-100: Τρίτος και… ΛεΜαν, η Ρίτας πάνω στο Περιστέρι (vid)

Ο Προμηθέας μπλέχτηκε σε θρίλερ... χωρίς νόημα τελικά στη Τσεχία, από όπου έφυγε με νίκη 100-97 επί της Οπάβα. Την ίδια ώρα όμως, η Ρίτας νικούσε με buzzer beater τη Ντιζόν και έτσι, η ομάδα της Πάτρας έμεινε τρίτη και θα παίξει στα play ins με μειονέκτημα έδρα με τη ΛεΜαν, ενώ η Ρίτας περιμένει με πλεονέκτημα έδρας το Περιστέρι.

Ο Προμηθέας μπήκε χαλαρός στο ματς και έτσι ήταν στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου. Βρέθηκε πίσω με 18-13, για να κάνει το πρώτο καλό του διάστημα με πίεση, κλεψίματα και σερί 9-0 μέχρι το 18-22. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 24-25 με Κάουαν, Ρέινλοντς και Κόφι να έχουν σκοράρει τους 22 πόντους.

Η Οπάβα είχε ρυθμό και διάθεση, ανέβασε το τέμπο και στο δεύτερο δεκάλεπτο και ήταν... στενός κορσές του Προμηθέας, με το ημίχρονο να λήγει 51-52.

Ιδιο σκηνικό υπήρξε και σε όλη τη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Προμηθέας επιβεβαίωνε κατά διαστήματα την κλάση του, αλλά η Οπάβα δεν του επέτρεπε να ξεφύγει.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο λεπτό σε απόσταση σουτ, 89-92 για τον Προμηθέα που είχε τον Κάουαν να πρωταγωνιστεί. Αυτός πήρε και δύο βολές στα 8,8'' και ενώ είχε προηγηθεί άστοχη επίθεση των γηπεδούχων. Μόνο που τις έχασε και τις δύο και στο 1,9'' για τη λήξη , ο Τζόουνς χρεώθηκε φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων του Τάουνς και τον έστειλε για τρεις βολές.

Αυτός έβαλε τις δύο και το ματς πήγε στην παράταση, συνεχίστηκε εκεί η ισορροπία... τρόμου, ο Κάουαν αυτή τη φορά έβαλε δύο βολές στα 17,8'' και έκανε το 95-98. Η Οπάβα κέρδισε δύο βολές στα 6,4'', για το 97-98, ο Ρέινολτς έχασε δύο βολές, αλλά η μπάλα κατέληξε πάλι στα χέρια του και κάρφωσε τελειώνοντας το ματς.

Στο Βίλνιους, ενα φόλοου του Ρατζεβίτσιους στην εκπνοή έδωσε στη Ρίτας τη νίκη επί της Ντιζόν με 79-77, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι και μαζί τη δεύτερη θέση του ομίλου. Κάτι που σημαίνει, ότι αντίπαλός της στα play ins θα είναι το Περιστέρι, με τους Λιθουανούς να έχουν το πλεονέκτημα έδρας. Η Ντιζόν είχε εξασφαλίσει την πρώτη θέση και την απευθείας πρόκριση στους "16".