15.6 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

(Λ’ Όμιλος) Καναδάς-Βραζιλία 65-69: Το «μπαμ» των Βραζιλιάνων έκανε το γκρουπ… ροντέο (pics+vids)

Η Βραζιλία έκανε τη μεγάλη έκπληξη και νίκησε τον Καναδά με 69-65, παραμένοντας «ζωντανή» στη «μάχη» της πρόκρισης στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Οι Νοτιοαμερικανοί για πολλούς ήταν... ξεγραμμένοι, όμως ανέτρεψαν όλα τα προγνωστικά και θριάμβευσαν, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 3-1 και πηγαίνοντας πλέον σε «τελικό» πρόκρισης με τη Λετονία την Κυριακή (3/9). «Τελικό» πρόκρισης θα δώσουν και οι «road warrios» με την πρωταθλήτρια κόσμου Ισπανία επίσης στις 3/9, με όλες τις ομάδες του ομίλου Λ' να έχουν το ίδιο ρεκόρ (3-1) και να ψάχνουν μόνο τη νίκη για να βρεθούν στην οκτάδα, παίζοντας επί της ουσίας νοκ-άουτ αναμετρήσεις.

Από την άλλη οι Νοτιοαμερικάνοι με ρεκόρ 2-2, θεωρητικά ελπίζουν ακόμα σε πρόκριση, όμως θα πρέπει να νικήσουν τους Λετονούς με 32 πόντους διαφορά και παράλληλα να ηττηθούν οι Ισπανοί από τους Καναδούς, δηλαδή στην ουσία ψάχνουν ένα μπασκετικό θαύμα που φαντάζει ουτοπικό να πραγματοποιηθεί.

Όσον αφορά την εξέλιξη του παιχνιδιού, το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε στον ρυθμό που ήθελαν οι τυπικά φιλοξενούμενοι. Κράτησαν χαμηλά τους αντιπάλους τους και προηγήθηκαν 16-13. Στη δεύτερη περίοδο οι Καναδοί έκαναν αυτό που τους αρέσει. «Έσφιξαν» την άμυνά τους και βρήκαν εύκολα καλάθια στην επίθεση. Με επιμέρους σκορ 24-11 πήραν προβάδισμα δέκα πόντων (37-27) στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Θα περίμενε κανείς από τους Βραζιλιάνους να παραδοθούν όμως δεν είχαν τέτοια διάθεση. Η «μάχη» συνεχίστηκε και στο τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης και στο 30' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου της Τζακάρτα έγραφε 52-45 κι όλα ήταν θεωρητικά ανοικτά.

Ο Καναδάς παρέπαιε και στο 34' η Βραζιλία πήρε προβάδισμα με 53-52. Η άμυνα των Λατίνων είχε μπερδέψει πολύ τους ΝΒΑερς και η «μάχη» συνεχιζόταν, καθώς η Βραζιλία κυριαρχούσε και στα ριμπάουντ. Το μπασκετικό «ξύλο» συνεχιζόταν με αμείωτη ένταση και στο 39' το σκορ ήταν 59-60. Το μομέντουμ ήταν στην πλευρά της ομάδας του Γκουστάβο Κόντι η οποία αποδείχθηκε καλύτερη στις λεπτομέρειες και θριάμβευσε με 69-65.