22.6 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

(Όμιλος Λ’) Ισπανία-Λετονία 69-74: Υπέταξε και την “φούρια ρόχα”! (pics+vids)

Σε ένα φανταστικό παιχνίδι που πραγματικά τα είχε όλα, εναλλαγές στο σκορ, δύναμη και μεγάλα σουτ, η Λετονία κατάφερε να υποτάξει και την πρωταθλήτρια κόσμου Ισπανία με 74-69. Με ανατροπή μάλιστα στην 4η περίοδο (όπως με τη Γαλλία) και επιστρέφοντας από το -12. Πλέον, η Λετονία έφτασε τις τρεις νίκες (3-1) πήρε την ισοβαθμία με την Ισπανία και θέλει τη νίκη με τη Βραζιλία, για να περάσει στα προημιτελικά. Οι Ισπανοί εάν ηττηθούν από τον Καναδά κινδυνεύουν με αποκλεισμό!

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, χωρίς να δημιουργεί κάποια από τις δύο διαφορά μεγαλύτερη των τριών πόντων. Η Λετονία μπήκε στην αναμέτρηση βγάζοντας αρκετή ενέργεια και δύναμη. Χαρακτηριστικό αυτού είναι ότι η Ισπανία σκόραρε κυρίως μέσω των βολών. Η ομάδα του Σέρχιο Σκαριόλο είχε 10/14 βολές ήδη στα πρώτα (10')! Εν τέλει η πρώτη περίοδος έληξε 17-16 υπέρ των Λετονών, με καλάθι του Στράουτινς στη λήξη του.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι συνέχισε να βάζει ασφυκτική πίεση πάνω στη μπάλα και να πηγαίνει αποφασιστικά στα επιθετικά ριμπάουντ. Αυτό αποδιοργάνωσε σε κάποιο βαθμό την άρτια δημιουργία των Ισπανών με αποτέλεσμα να πάρουν ένα προβάδισμα εφτά πόντων (25-18) στο (16'). Η "φούρια ρόχα" αντέδρασε όμως, με τα αδέρφια Ερνανγκόμεθ να αναλαμβάνουν δράση. Σημείωσαν τους 9 από τους επόμενους 14 πόντους της ομάδας και σε συνδυασμό με τα αρκετά λάθη των Λετονών (σε αυτό το σημείο του αγώνα) να πάρουν το προβάδισμα πριν το ημίχρονο. Το σκορ στην ανάπαυλα ήταν 32-29 υπέρ της Ισπανίας, σε ένα αρκετά physical παιχνίδι έως εκείνο το σημείο.

Στην αρχή της επανάληψης η Λετονία άρχισε να επιστρέφει σε... "εργοστασιακές ρυθμίσεις", στηριζόμενη στο μακρινό της σουτ. Με τα τρίποντα των Νταβίς Μπερτάνς και Σμιτς, η ομάδα του Λούκα Μπάνκι βρέθηκε στο +5 (40-35). Οι Ισπανοί όμως δεν πανικοβλήθηκαν, στηρίχθηκαν στο βαθύ τους ροτέισον και σιγά σιγά άρχισαν να κυριαρχούν στην αναμέτρηση. Αυτό σε συνδυασμό με την εμφανή κούραση των Λετονών, λόγω έλλειψης επιπλέον λύσεων, άρχισαν να γέρνουν την πλάστιγγα υπέρ της Ισπανίας. Η ομάδα του Σέρχιο Σκαριόλο "βρήκε" το χέρι της στο μακρινό σουτ, πραγματοποιώντας ένα επιμέρους σερί 14-0. Έτσι βρέθηκε για πρώτη φορά να προηγείται με διψήφια διαφορά (54-42). Με αυτά και με αυτά, η τρίτη περίοδος έληξε με το σκορ στο 58-47, με τους Ισπανούς να κυριαρχούν στο μεγαλύτερο μέρος της.

Η Λετονία ήταν όμως πολύ σκληρή για να πεθάνει. Με ένα εκρηκτικό ξεκίνημα στην τελευταία περίοδο πραγματοποίησε ένα σερί 14-3 φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια (61-61)!

Μάλιστα δεν έμειναν μόνο εκεί. Δείχνοντας για ακόμη μία φορά αυταπάρνηση, πήραν το προβάδισμα και δεν το ξαναέχασαν έως τη λήξη της αναμέτρησης. Οι Ρόντιονς Κούρουκς και Κρίστερς Ζόρικς, πήραν στις πλάτες τους επιθετικά την ομάδα και με μεγάλα καλάθια, έδωσαν αυτή τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του Λούκα Μπάνκι.