23.2 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Ολυμπιακός-Ζαλγκίρις 89-72: «Ερυθρόλευκη» λαίλαπα! (pics)

Μια τετράδα παικτών (Ουόκαπ, Κάναν, Πίτερς, Μπραζντέικις) ήταν... φωτιά και λαύρα πίσω από τα 6.75 μέτρα, ο Ολυμπιακός παρέδωσε παράσταση μπροστά στο κοινό του στο ΣΕΦ και με 89-72 ξεπέρασε άνετα το «εμπόδιο» της Ζαλγκίρις, που δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό του μετά το πρώτο 15λεπτο και μοιραία υποτάχθηκε με τη σειρά της, για να κάνει νέο «βήμα» τετράδας στο 6-4 η ελληνική ομάδα, αφήνοντας εκείνη του Κάουνας στο 4-6.

Παρά τη σκληράδα, που δεδομένα υπήρχε στον αγώνα, ο επιθετικός ρυθμός στις δύο πλευρές ήταν καλός, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει λύσεις σε αρκετά πρόσωπα και τον Μπουτκεβίτσιους στην άλλη πλευρά να στηρίζει τη Ζαλγκίρις μέχρι το πρώτο τρίποντο δια χειρός Λεκαβίτσιους (8-10 στο 6'). Οι φιλοξενούμενοι σύντομα βρέθηκαν και με διαφορά δύο κατοχών μπροστά (10-14 στο 7'), όμως η ατομική ποιότητα των ανεβασμένων Κάναν και Πίτερς ισορρόπησε το ματς, με τον πρώτο να σημειώνει και φλότερ στο τέλος της πρώτης περιόδου για το 19-19.

Οι δύο πλευρές συμβάδιζαν στο σκορ στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, με τους παίκτες του Μπαρτζώκα να παίρνουν μετά από αρκετή ώρα το προβάδισμα από τρίποντο του Πίτερς (26-23 στο 14'), κάτι που... άνοιξε την όρεξη και, μετά το 28-27 από τον Χέις στο 16ο λεπτό, ακολούθησε ένα σερί 14-0 κυρίως με μακρινά σουτ, δίνοντας αέρα 15 πόντων στους «ερυθρολεύκους» (42-27 στο 19'), προτού οι Λιθουανοί μειώσουν από τη γραμμή των βολών στο τέλος του ημιχρόνου (43-31).

Οι παίκτες του Μακσβύτις έψαξαν την αντίδραση στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου με κάρφωμα του Χέις και τρίποντο του Έβανς για την επιστροφή της διαφοράς σε μονοψήφιο νούμερο (45-36 στο 22'), όμως άμεσα δύο μακρινά σουτ των Κάναν και Ουόκαπ άρχισαν να... επαναφέρουν την τάξη (51-36 στο 24'). Ο ρυθμός άνοιξε ξανά για τους Πειραιώτες, που έκαναν... και τα κοκκόρια τους να γεννούν πίσω από τα 6.75 μέτρα με Κάναν, Πίτερς και Μπραζντέικις, για να φτάσουν την απόσταση στο +20, προτού ο Μάνεκ με δικό του τρίποντο μειώσει στο 69-52 του τρίτου δεκαλέπτου.

Με τον Πίτερς να συνεχίζει... το βιολί του, το +20 επανήλθε για τον Ολυμπιακό (75-55 στο 32') κι εκεί επήλθε μια χαλάρωση στην άμυνα των γηπεδούχων, χωρίς όμως να μειώσουν οι αντίπαλοί τους πέρα από το -12 με τον Λεκαβίτσιους (78-66 στο 36'), αφού οι εκτελεστικές επιδόσεις των νταμπλούχων Ελλάδας ήταν ικανή να την καλύψει (84-66 στο 38'). Το υπόλοιπο του αγώνα ήταν απλώς διαδικαστικό και μια νέα εντός έδρας νίκη ήταν γεγονός στο ευρύ +17 (89-72).

Δεκάλεπτα: 19-19, 43-31, 69-52, 89-72

ΔΙΔΥΜΟ ΓΚΑΝΙΑΝ: Ο Αϊζέια Κάναν και ο Άλεκ Πίτερς συνεχίζουν... απτόητοι στο έργο τους, μέσα από τον αναβαθμισμένο ρόλο τους, με τον πρώτο να σκοράρει 25 πόντους με 4/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα και 5/5 βολές, ενώ ο έτερος Αμερικανός σημείωσε 22 πόντους με 3/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα και 4/4 βολές, μαζεύοντας και έξι ριμπάουντ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Ολυμπιακός έφτασε άνετα στο τελικό +17, υποπίπτοντας σε μόλις έξι λάθη έναντι 10 των Λιθουανών, αξιοποιώντας ιδανικά τις παραπάνω κατοχές του με 14/24 δίποντα και, κυρίως, 15/29 τρίποντα, σε ποσοστά που δύσκολα θα έφερναν κάτι λιγότερο.